Wpis z mikrobloga

Hej a wiecie, że wypopek bezczelnie kłamie a branża IT płaci większy podatek ryczałtowy niż budowlanka?


@arnoldinho71: IT jeszcze często ma kontrakty z zagranicy, gdzie VAT płaci kontrahent, więc do Polski przychodzi jeszcze +23% VATu prosto w budżet ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
huh. Narzędzia, samochód, meble.


@GeDox: Ale co kogo obchodzą koszty jak mówimy o ryczałcie? xD Jak jakiś budowlaniec idzie w ryczałt to też nie odlicza kosztów (poza VAT), więc to w ogóle nie ma żadnego znaczenia nawet.
  • Odpowiedz
wiecie, że ryczałt się opłaca przy niskich kosztach, a nie opłaca przy wysokich, a jedyne koszty jakie ponosi typowy backendowiec to nieprany od tygodnia podkoszulek?


@wypopekX: A wiecie że jedyne koszty jakie ponosi typowy budowlaniec to zapas małpek żeby przetrwać dzień na budowie?

Budowlaniec mający dwie ręce i mordę do chlania tak samo korzysta z ryczałtu nie mając żadnych kosztów "biznesu".
  • Odpowiedz
Budowlaniec mający dwie ręce i mordę do chlania tak samo korzysta z ryczałtu nie mając żadnych kosztów "biznesu".


@PfefferWerfer: To nadal nie ma żadnego znaczenia, bo istotą ryczałtu jest brak rozliczania kosztów. Co najwyżej VAT sobie można odliczyć.
  • Odpowiedz
@arnoldinho71: toż to rentier z rozwolnieniem, bronić patologi jaką jest rynek nieruchomości w tym kraju to trzeba mieć w mózgu cebulę albo być częścią problemu (fliperem lub deweloperem)
  • Odpowiedz
dla zagranicznych kontrahentów wystawiasz FV 0% VAT


@wezsepigulke: Ale mało które B2B pracuje bezpośrednio (zazwyczaj idzie przez jakieś kontraktornie), więc ktoś ten VAT z faktury ostatecznie musi zapłacić.
  • Odpowiedz
@Khaine VAT dla przedsiębiorców jest neutralny, że jakiś pośrednik go wygeneruje nie oznacza że zagraniczny kontrahent temu pośrednikowi płaci z VAT, bo pewnie nie. A nawet jeśli to sobie go odzyska z polskiej skarbówki.
  • Odpowiedz
To nadal nie ma żadnego znaczenia, bo istotą ryczałtu jest brak rozliczania kosztów. Co najwyżej VAT sobie można odliczyć.


@Khaine: No ma trochę znaczenia gdy przerzucamy się wysokością ryczałtu między branżą X i Y.

W logice ustawodawcy wysokie stawki ryczałtu są dla branż które mają niskie koszty korzystające tylko ze swojej wiedzy (wolne zawody). Średnie dla tych które mają umiarkowane koszty (IT). Niski ryczałt dla tych którzy mają bardzo wysokie
  • Odpowiedz