Wpis z mikrobloga

#elektronika #elektryka
Mam taką rozkminę. Czy uziemić sobie metalowy stelaż biurka. Dwa powody:
1) Mam milion urządzeń elektrycznych na biurku, każdy emituje jakieś zakłócenia. Czy wielki metalowy stelaż biurka obok lepiej by pochłaniał te zakłócenia będąc uziemionym? Z tego co rozumiem, to nie ma silnych dowodów ani że takie pole elektromagnetyczne z urządzeń wpływa, ani że nie wpływa na zdrowie człowieka.
2) Zimą mnie kopie prąd czasem, bo powietrze suche, a kapcie plastikowe. Tak sobie myślę że regularne uziemianie się przypadkowym dotykaniem uziemionego stołu może sprawić, że nie nazbiera się we mnie ogromny ładunek.
Ma to sens? Czy ma ten pomysł jakieś wady?
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Fredi_Kamionka_Gmina_Burzenin: Jak to będziesz robił to zrób przy stole jeszcze "uziemiony rezystor" żeby w miarę spokojnie móc rozładować zgromadzone ładunki przy podejściu do stołu. Niestety nie podam ci wartości, musisz eksperymentować - ale stawiam na setki kOhm.
  • Odpowiedz
@Fredi_Kamionka_Gmina_Burzenin: stelaż można uziemić, ale sens tego w kontekście o który pytasz jest wątpliwy. Jeśli masz na biurku coś, co emituje fale EM, to pomijając na chwilę kwestię ich szkodliwości i w ogóle sensu takich dywagacji, przecież te fale rozchodzą się kuliście. Stelaż biurka "wchłonie" te, które trafią w stelaż, cała reszta, w tym to, co leci w Ciebie zostanie nieruszona.

Ad 2 - tutaj uziemienie stelaża może wręcz pogorszyć
  • Odpowiedz
Ad 2 - tutaj uziemienie stelaża może wręcz pogorszyć sprawę, bo będziesz częściej weń strzelać. Zwalcz przyczynę: zainwestuj w płyn do płukania tkanin, wywal plastikowe klapki kubota, noś mniej syntetycznych ubrań.

@Jarek_P: Trudno mi się pozbyć poliestrowego koca, bo te bawełniane nie są takie milusie w dotyku. A jak podłączę (a właściwie to już podłączyłęm) do masy przez rezystor 1 MOhm, to nie powinno już strzelić, tylko powoli rozładować.
  • Odpowiedz