Wpis z mikrobloga

@Adaslaw: minusy z szyfrowania to przede wszystkim możliwość utraty danych w przypadku gdy utracimy hasło oraz utrudnione odzyskiwanie danych po awarii dysku. Sama prędkość może ulec oczywiście zmniejszeniu ale wątpie by było one znaczne w dobie współczesnych procesorów powinno być to marginalne.
  • Odpowiedz
  • 0
@kpv15 dzięki za ciekawe wskazówki.
O potencjalny spadek wydajności też specjalnie się nie martwię. Mam w tym notebooku i7 13 generacji z 12 rdzeniami logicznymi, zatem jeśli BitLocker trochę je dodatkowo obciąży, to nie sądzę, aby miało to istotny wpływ na ogólną wydajność komputera.
  • Odpowiedz
@Adaslaw tu się zgodzę, jedynie pamiętaj by w bezpiecznym miejscu zapisać klucz odzyskiwania. To że nie zapomnisz hasła nie gwarantuje ci że dostaniesz się do danych ponieważ bitlocker korzysta z TPM
  • Odpowiedz
@Adaslaw sam się nadziałem raz prawie. Jak nie zapiszesz kodu odzyskiwania i zmieni Ci się coś w sprzęcie albo EFI to bitlocker nie odszyfruje Ci dysku nawet jak podasz mi poprawne hasło. Wówczas dostaje tylko klucz odzyskiwania. Niby wiedziałem jak działa TPM ale jak się okazało że po aktualizacji biosu bez klucza odzyskiwania ani rusz to się mocno zdziwiłem.
  • Odpowiedz
  • 0
@kpv15 ach, o tym mówisz.
Też o tym czytałem!

Ps.
Jak długo jest klucz odzyskiwania? Czy to jest plik binarny? Czy może krótki tekst, który bez trudu zapisze w swoim menedżerze haseł?
  • Odpowiedz
  • 1
@Adaslaw to zwykły tekst jak długo dokładnie nie pamiętam, ale bez problemu zapiszesz go w menadżerze. Inna opcja jest jego wydrukowanie i zamknięcie pod kluczem.
  • Odpowiedz
  • 0
Dzięki @kpv15 za ciekawe wskazówki.

Ps.
Ja swoje kluczowe hasła trzymam w dwóch menedżerach haseł: na telefonie i na jednym z komputerów.
W sumie to ja już nie pamiętam żadnych swoich haseł poza kilkoma "master passwords", gdzie przykładem jest hasło do menedżera haseł.

Ps. Z ciekawostek przypomnę, że niektórzy donoszą i dowodzą, że wspieranie się hardwareowym wspomaganiem szyfrowania (na poziomie dysku) przy korzystaniu z BitLockera może mieć swoje ułomności, gdyż czasami
  • Odpowiedz