Wpis z mikrobloga

Co pierwsze przychodzi wam do głowy, gdy myślicie o korei południowej?

Dla niektórych osób będzie to kpop lub koreańskie kosmetyki, ja postaram wam się trochę rozszerzyć obraz korei i opowiedzieć o paru moich ulubionych rzeczach związanych z tamtejszą kulturą.

Odwiedziłem już Koreę kilka razy, i moją absolutnie ulubioną rzeczą jest krajobraz i przyroda Korei. Korea w przeciwieństwie do nizinnej Polski jest bardzo górzystym krajem. Mieszkam na północy Polski, więc bardzo rzadko mam okazję jechać w góry. Będąc nawet w samym Seulu ma się wiele możliwości pochodzić po górach i zaczerpnąć świeżego powietrza, poprzebywać z naturą. Moją chyba ulubioną rzeczą przy chodzeniu po górach są buddyjskie przystanie, gdzie można chwilę odpocząć i się wyciszyć.

Kolejną rzeczą którą uwielbiam, jest architektura. W Seulu jest wiele pałaców, gdzie czujesz się dosłownie jakbyś odbył podróż w przeszłość. Świątynie buddyjskie to chyba moje ulubione budowle. Są bardzo piękne, i różnią się niezwykle od tego co znamy.
Bardzo podoba mi się u koreańczyków ich podejście do stroju tradycyjnego. Koreański strój tradycyjny nazywa się “Hanbok”. Ludzie do teraz bardzo często go noszą, do uroczystości takich jak ślub/wesele, na święta, pogrzeby. Też mi się to bardzo podoba w ich kulturze, fajnie by było, gdybyśmy w Polsce również zaczęli bardziej celebrować nasze tradycyjne stroje.

Koreańskie święta i uroczystości to kolejny temat który bardzo lubię! Dwa najważniejsze koreańskie święta to “Chuseok” oraz “Sollal”. Chuseok obchodzi się 15 dnia 8 miesiąca według kalendarza księżycowego, podczas pełni księżyca. Jest czymś w rodzaju święta dziękczynienia, spędza je się najczęściej z rodziną grając w tradycyjne gry (które też są bardzo ciekawym i obszernym tematem), jedząc wspólny posiłek. Sollal - inaczej księżycowy nowy rok, spędza się go podobnie jak Chuseok, z rodziną, witając nowy rok. Obchodzi się go pierwszego dnia kalendarza księżycowego.

A wy, interesujecie się Koreą Południową? Co jest waszym ulubionym elementem ich kultury?
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach