Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #bluray #komputery #technologia

Koniec płyt Blu-ray ( ͡° ʖ̯ ͡°)

https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/blu-ray-idzie-w-odstawke-nie-bedziemy-mogli-nagrywac-danych-na-plytach/3bh0081

Teraz zostaje tylko archiwizacja na dyskach HDD/SSD (bo przecież nie w chmurze, to inne zastosowanie).

I wszystko będzie sprzedawane przez internet. Jeśli nie masz szybkiego połączenia, to jesteś odcięty. Kiedyś można było kupić sobie płytkę i odpalić mieszkając w lesie.
  • 13
  • Odpowiedz
@mk321: Najważniejsze, że:

Co ważne, japoński gigant wycofa się z produkcji płyt Blu-ray dla konsumentów, sprawiając, że nie będziemy mogli nagrywać danych na płytach, ale dla siebie i partnerów pozostawi możliwość dalszego wypalania danych na nośnikach fizycznych. Oznacza to, że komercyjne dyski Blu-ray, na których kupuje się filmy i gry, nadal będą produkowane.
  • Odpowiedz
via Wypiek
  • 0
@Drmscape2 ale co z tego, że będą komercyjne będą produkowane. Nie będziesz mógł nawet sobie zrobić tego kopii. Kupisz grę lub film i jak ci się porysuje płyta, to masz problem.

A dla mnie najważniejsze jest to, że nie będę mógł robić sobie backupów na takich płytach.
  • Odpowiedz
via Wypiek
  • 1
@Tytanowy_Lucjan pewnie chodzi tylko o format (kwestie softwarowe, nie hardwareowe).

To tak jakbyś mógł powiedzieć, że płyty DVD umożliwiały wybór ścieżki dźwiękowej i podzielenie filmu na rozdziały. I rzeczywiście na CD się tego nie spotyka (chociaż technicznie pewnie się da), a weszło dopiero z DVD. Ale to zasługa formatu danych, a nie technologii nośnika. Jedyna techniczna zasługa, to że było więcej miejsca, więc z DVD to miało sens, a na CD
  • Odpowiedz
via Wypiek
  • 0
@TwojHimars też tak myślałem. Jak były płyty 25 GB po 50 zł, to myślałem, że kiedyś ceny spadną do cen płyt DVD.

Ale nie. Ludzie trzymają wszystko w necie, mają gdzieś robienie kopii "bo przecież mam na Steamie / Googlu".
  • Odpowiedz