Wpis z mikrobloga

Mam pytanie co do sieci komputerowych po VPN. Otóż mam serwer NAS, mam tam filmy i zdjęcia. Na routerze mam uruchomioną usługę Server OpenVPN, aby łączyć się z moją siecią z urządzeń mobilnych, gdy jestem poza domem.

Teraz moje pytanie, będąc poza miejscem zamieszkania, łączę się przez OpenVPNa, np. na tablecie, czy telefonie komórkowym, to mogę korzystać z internetu, widzę że mam adres IP na zewnątrz mojego domowego routera. ALE... nie mam dostępu do serwera NAS, który dajmy na to ma adres 192.168.0.34 po DHCP (każde urządzenie ma statyczny adres IP w mojej sieci), a mój tablet czy telefon mają 10.X.X.X (nie pamiętam dokładnie). Tym samym nie mam dostępu z zewnątrz po VPNie do zasobów wewnętrznych mojej sieci np na serwerze plików (NAS).

Jak to naprawić, kiepski ze mnie sieciowiec :)

#komputery #siecikomputerowe #openvpn #vpn
OwyBEB - Mam pytanie co do sieci komputerowych po VPN. Otóż mam serwer NAS, mam tam f...

źródło: sieci-lan-pogotowie-1024x628

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@OwyBEB imho to nie zadziała bo openvpn przyznaje adresy w innej puli adresowej niz lokalne urządzenia - to pierwsze primo, drugie primo ewentualny routing między tymi sieciami, i trzecie primo ultimo pytanie czy router to faktycznie obsługuje, czy tylko może działać w trybie Access servera i po prostu grasuje ruch dalej
  • Odpowiedz
dzięki, ale jednak wolę zrozumieć zagadnienie, aby nudesy moich byłych nie wyciekły


@OwyBEB: podaj dane dostępowe, zobaczę co da się zrobić, żeby naprawić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz