Wpis z mikrobloga

#bookmeter
271 + 1 = 272

Tytuł: Sierpniowe salwy
Autor: Barbara Tuchman
Gatunek: historia
Ocena: 7/10
ISBN: 9788328009493
Tłumacz: Andrzej Michejda, Maria Janina Michejda
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 704
Forma książki: ebook

Barbara Tuchman to popularna amerykańska historyczka i dwukrotna zdobywczyni Pulitzera, między innymi właśnie za tę książkę. W Salwach przedstawia wydarzenia bezpośrednio poprzedzające wybuch 1. Wojny Światowej i jej pierwszy miesiąc, aż do bitwy pod Marną. Koncentruje się na froncie zachodnim, wschodni zbywając jednym rozdziałem, tak samo zresztą postępując z sytuacją przed wojną, o wiele dokładniej zarysowaną dla Francji, Anglii i Niemiec (a najbardziej jaskrawym tego przykładem jest fakt, że ani słowem nie wspomina się tu o przyczynie wypowiedzenia wojny Austrii przez Rosję).
Jednak jeśli przymkniemy oko na faworyzowanie Europy zachodniej, dostaniemy dokładną analizę polityczną, społeczną i psychologiczną początku wieku 20. Nie jestem w stanie ocenić trafności charakterystyk postaci historycznych dokonanych przez Tuchman na podstawie osobistych dzienników, rozkazów wojskowych i wspomnień, ale czyta się to dobrze i jest wystarczająco przekonujące; podobnie jest z nastrojami wśród społeczeństwa i klasy rządzącej. Świetny jest także opis niepewności dowódców obu stron i ogromnego wpływu "czynnika ludzkiego" w tym wszystkim - niekiedy o różnicy między porażką a zwycięstwem decydował upór - lub jego brak - jednego człowieka.
To druga książka Tuchman, którą czytałem. Pierwszą była Wyniosła wieża, która zrobiła na mnie o wiele lepsze wrażenie. Tutaj nie potrafiłem odgadnąć zamysłu stojącego za konstrukcją całości - czemu tak mało miejsca poświęcono Rosji, a Austro-Węgry są dosłownie nieobecne (nie żartuję, nie wiem, czy choć raz pada tam imię Franciszka Józefa, zaś Ferdynand pojawia się tylko raz i to grubo przed swoim grande finale)? Może Tuchman wyszła z założenia, że niektóre wydarzenia są oczywiste, a inne zbyt mało istotne; ja jednak zostałem z niedosytem.
Polecam oczywiście, ale nie jako pierwszą - czy drugą - pracę o tej wojnie.
TenLoginJuzIstniejejeje - #bookmeter 
271 + 1 = 272

Tytuł: Sierpniowe salwy
Autor: B...

źródło: 302785-352x500

Pobierz
  • Odpowiedz