Wpis z mikrobloga

Witam Mirki.

Zastanawia mnie jedno, otóż przez długi czas korzystałem ze stacjonarnego komputera, miałem tam całkiem przyzwoite HDD...wszystko działało super, mogłem robić kilka czynności na raz bez odczuwalnego spowolnienia. Obecnie mam laptopa #lenovoy580 , czytałem, że dysk jest jego słabą stroną, niemniej jednak zastanawia mnie, czy jest to normalne, że w zasadzie działa sprawnie tylko przy jednej czynności, wystarczy, że puszczę muzykę i zacznę przeglądać internet, to przeglądarka potrafi już chodzić niezbyt płynnie. Włączyłem HD Tune, dowolna czynność, otwarcie dowolnego folderu powodowało dosięgnięcie dna na wykresie prędkości (wiem, że HD Tune wykorzystuje wtedy dysk w pełni, niemniej jednak nie wiem, czy owe zachowanie jest normalne). W dodatku ostatnio zainstalowałem sobie grę, która działa bardzo wolno, tj. wszystko fajnie, dopóki komputer nie musi wczytać nowych tekstur, wtedy jest przycięcie, po czym znowu płynnie i tak na okrągło. Może mam uszkodzony dysk? Może z kolei za dużo wymagam od laptopa? Sam już nie wiem.
  • 4
@wojtek12315: też kupiłem ostatnio laptopa, ultrabooka co prawda, ale też z dyskiem HDD 5400 rpm. Też myślałem że mam popsuty dysk albo komputer - ale nie, wszystko było ok. Wsadziłem mojego ukochanego Samsunga 830 (SSD) i nie ten sam komputer. ;) Serio, #tylkossd. Wiem co mówię.
@bartoneczek: Cóż, tak też myślałem, że tego zakupu nie uniknę. Wcześniej miałem dwa szybkie dyski połączone Raidem, dlatego też pewnie tak mocno uwiera mi obecnie prędkość dysku w laptopie. Trzeba poszukać w pasku zakładek testu dysków SSD, który ostatnio był na wykopie i coś zakupić.

Swoją drogą, orientujesz się, czy można zakupić taką jakby kieszeń na czytnik płyt? W jego miejsce wsadziłbym HDD, zawsze to wtedy miałbym sporą przestrzeń na magazyn
@wojtek12315: z tego co słyszałem można taką kieszeń kupić ALE nie polecałbym jej montażu. Definitywna utrata gwarancji producenta. Swego czasu pracowałem w jednym z największych sklepów komputerowych ( ;) ) i w Y580 o ile sama podmiana dysku nie była problemem, o tyle dział montażu nawet nie chciał słyszeć o tych kieszeniach - właśnie ze względu na utratę gwarancji.

Ja rozwiązałem to u siebie w ten sposób że na biurku obok
@bartoneczek: Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Pozostaje się zastanowić co jest dla mnie ważne, co lepiej wybrać. Sporo czytania. Lenovo Y580 faktycznie ma slot na mSATA, więc jest to jakaś opcja. Niemniej jednak muszę zasięgnąć trochę informacji o różnicach.

Jeszcze raz wielkie dzięki za odpowiedź.

Niemniej jednak sam dysk, który mam zamontowany w laptopie jest naprawdę tragiczny. Obcowałem z wieloma laptopami i nigdzie nie było aż tak odczuwalnej różnicy. Przynajmniej reszta