Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (995)

Rosja
Wydaje się, że kraje G7 są bliskie wyrażenia zgody na udzielenie Ukrainie pożyczki w wysokości 50 miliardów dolarów w zamian za odsetki od zamrożonych rosyjskich aktywów. „Teraz, gdy wojna osiągnęła krytyczny moment, wydaje się, że przywódcy G7 są gotowi zakończyć wielomiesięczne dyskusje na temat wykorzystania 300 miliardów dolarów z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego, przechowywanych głównie w europejskich instytucjach finansowych. Chodzi o to, aby zapewnić zastrzyk pomocy gospodarczej na Ukrainę” – czytamy w publikacji.
Źródło

Ukraina
Stany Zjednoczone i Ukraina podpiszą dwustronny traktat o bezpieczeństwie na marginesie szczytu G7 we Włoszech w czwartek 13 czerwca – podobnie jak poprzednie podobne umowy, umowa nie będzie wymagała ratyfikacji. Porozumienie o bezpieczeństwie zobowiąże USA na 10 lat do dalszego szkolenia ukraińskich sił zbrojnych, rozszerzenia współpracy w zakresie produkcji broni i sprzętu wojskowego, dalszego udzielania pomocy wojskowej i wzmacniania wymiany wywiadowczej. Podobnie jak w przypadku innych porozumień, nie będzie zaangażowania we wzajemną obronę, taką jak zbiorowe bezpieczeństwo NATO. Umowa o bezpieczeństwie między USA i Ukrainą nie będzie zawierać konkretnych zobowiązań pieniężnych mających na celu wsparcie obronności Ukrainy.
Źródło

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) planują dalsze inwestycje w gospodarkę Ukrainy, biorąc pod uwagę ryzyko wojenne, starając się równomiernie rozdzielić środki pomiędzy sektor publiczny i prywatny. Dyrektor EBI Lionel Rapai zauważył, że już po rozpoczęciu inwazji na Rosję na pełną skalę jego bank zainwestował na Ukrainie ponad 2 miliardy euro w trzech kierunkach: infrastruktura krytyczna, inwestycje na poziomie gmin, a także wsparcie sektora prywatnego.Z kolei dyrektor zarządzający EBOR Arvid Turkner podkreślił, że od początku wojny na pełną skalę bank zainwestował na Ukrainie ponad 4 miliardy euro, równomiernie rozdzielając środki pomiędzy sektor publiczny i prywatny.
Źródło

Holandia zezwala Ukrainie na używanie myśliwców F-16 do ataków na cele wojskowe na terytorium Rosji. Jedynym warunkiem kraju jest przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego - Poinformowała minister obrony Holandii Kaisę Ollongren.Zaznaczyła, że ​​dokładny sposób użycia F-16 jest decyzją ukraińskiej armii.
Źródło

Białoruś
W dniach 10-11 czerwca pod Warszawą odbyło się pierwsze spotkanie białorusko-polskiej platformy współpracy. Podczas wydarzenia omówiono wyzwania i zagrożenia zewnętrzne w związku z rozwojem sytuacji na Białorusi, kwestie sytuacji wewnętrznej na Białorusi i jej dynamiki, omówiono możliwe narzędzia umożliwiające osiągnięcie przemian demokratycznych na Białorusi, a także kwestie rozwój stosunków białorusko-polskich po zmianach w wewnętrznej sytuacji politycznej na Białorusi Platforma została zorganizowana z inicjatywy Łatuszki i dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego, Jana Malickiego . Inicjatywa ma na celu utworzenie stałej platformy oceny sytuacji i wypracowania konkretnych kroków współpracy sił demokratycznych Białorusi ze stroną polską na rzecz przemian demokratycznych na Białorusi. Planuje się, że platforma będzie działać w sposób ciągły.
Źródło

Litwa
Litwa przekaże armii ukraińskiej 14 transporterów opancerzonych M113. Decyzję tę zatwierdziła w środę Rada Ministrów, transportery opancerzone powinny dotrzeć na Ukrainę w tym tygodniu – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej Przekazane pojazdy opancerzone mają wzmocnić zdolności rozminowujące armii ukraińskiej.
Źródło

Łotwa
Szara strefa na Łotwie spadła w zeszłym roku do 22,9% PKB. W 2023 r. szara strefa na Łotwie spadła o 3,6% punktów procentowych, przełamując wieloletni negatywny trend. Spadek ten jest jednak w dużej mierze naturalny i przewidywany, powiedział w wywiadzie dla łotewskiego radia Arnis Sauka, profesor SSE w Rydze i dyrektor Centrum Zrównoważonego Biznesu. W ujęciu sektorowym udział szarej strefy na Łotwie jest nadal najwyższy w sektorze budowlanym - 34,2%.7% w handlu detalicznym (30,5% w 2022 r.), 26,4% w usługach (28,6% w 2022 r.), 18,9% w przetwórstwie przemysłowym (23,9% w 2022 r.) i 13% w handlu hurtowym (20,5% w 2022 r.). - dla porównania: Prognozowany udział szarej strefy w tworzeniu tegorocznego PKB Polski wyniesie 18,5 proc. (łącznie 756 mld zł)
Źródło

Estonia
Ostatnie kilkanaście dni przynoszą kolejne informacje związane z realizacją kluczowego dla państw bałtyckich projektu kolei o europejskim rozstawie torów, czyli Rail Baltica. Jak wiadomo symboliczne rozpoczęcie budowy odcinka łotewskiego rozpoczęło całą serię kłopotów, które także dotykają Litwę i Estonię. Postęp projektu Rail Baltica jest zagrożony, gdyż jego szacunkowy koszt w ciągu siedmiu lat wzrósł czterokrotnie i może z niego wyniknąć deficyt budżetowy na poziomie 10–19 mld euro – wynika ze wspólnego raportu kontroli państwowych Estonii, Łotwy i Litwy.
Źródło

Polecam:
Wyżsi urzędnicy administracji Bidena obawiają się, że Putin szykuje dla nich więcej niespodzianek w związku z Ukrainą, zaplanowanych w taki sposób, aby zakłócić i przyćmić szczyt z okazji 75. rocznicy NATO, który ma odbyć się w Waszyngtonie w dniach 9–11 lipca.

Komentarz Fredericka Kempe
Letnia niespodzianka Putina dla NATO? Obawy rosną

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach