Wpis z mikrobloga

Czy coś się ruszyło w przepisach dotyczących niechcianych telefonów dot. sprzedaży garnków i fotowoltaiki?

Nie chciałem przedłużyć umowy z NC+, od kolejnego dnia mam po 5,6 telefonów, więc ewidentnie ktoś sobie sprzedał mój numer.

PS. Musze odbierać nieznane numery, bo mam wystawione ogłoszenie o sprzedaży kilku rzeczy.
PPS. Pytam z ciekawości, nie zamierzam kręcić Małysza.
  • 5
  • Odpowiedz
@MordaCzlowiek: Coś kojarzę, że masz prawo zapytać (a dzwoniący ma obowiązek odpowiedzieć) z jakiego źródła pochodzi twój numer telefonu w ich bazie. Nie maja prawa dzwonić na losowe, więc nie mogą w ten sposób się wykpić, bo to by oznaczało, że złamali prawo. Jesli zadasz takie pytania przy rozmowach, to cię oflagują w ich bazie danych i z czasem liczba telefonów bardzo zmaleje.
  • Odpowiedz
@Spojler22: "Z ankiedy przedmedycznej" - nawet jeśli jakimś cudem jakąś uzupełniałem, na pewno nie było w szpitalu opcji "wyrażam zgodę na handel moimi danymi osobwami"

Druga rzecz "NUMER ZOSTAŁ WYGENEROWANY AUTOMATYCZNIE"
  • Odpowiedz
@MordaCzlowiek: W pierwszej opcji masz możliwość zażądać nazwy firmy która dysponuje twoimi danymi. Ankieta to za mało. Muszą podać nazwę firmy a dodatkowo masz prawo zażądać wykasowania twoich danych z bazy danych (nawet jeśli kiedyś wyraziłeś zgodę marketingowa, masz prawo w dowolnym momencie ją cofnąć).
W drugiej jest zabawniej, bo generowanie losowe numerów to jawne przyznanie się do złamania artykułu 172 ustęp 1 Prawa Telekomunikacyjnego:
"Zakazane jest używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych
  • Odpowiedz