Wpis z mikrobloga

Tak dla przypomnienia były to wybory do parlamentu europejskiego. Mam wrażenie że przesadnie przykładamy wagę do lokalnych (polskich) wyników, a zbyt mało nas interesuje jak wyniki w całej UE przełożą się na mandaty wszystkich euro frakcji. Trochę to wygląda tak jakby w wyborach do sejmu mieszkańcy podkarpacia za kluczowe uznawali jak głosowano na podkarpaciu i mało ich to obchodziło jak te głosy rozłożyły się w całym kraju (tu w całej UE).

Wyniki na chwilę obecną (jeszcze nie ze wszystkich krajów są znane):

EPP - zdobywa +8 dodatkowych mandatów (frakcja w której z Polski jest KO, PSL, z Francji partia Macrona, z Niemiec CDU, CSU)
S&D - bez zmian (z Polski Lewica, z Niemiec SDP, z Francji Socjaliści)
RE - traci 22 miejsca (z Polski Hołownia, z Niemiec FDP, Z Francji RE)
ECR - zdobycie 4 miejsc (z Polski PIS, z Niemiec i Francji było w poprzednim parlamencie po jednym parlamentarzyście, przed brexitem byli w niej brexitowcy)
ID - Zdobycie 9 miejsc (z Polski nikt, z Francji Ruch Narodowy)
Zieloni - Utrata 19 miejsc (z Polski był jeden członek)

Reszta to mniejsze euro frakcje i niezrzeszeni.

PS: Niemiecka AFD była w ID razem z Ruchem Narodowym z Francji, ale chyba się poprztykali i jest/była bez euro frakcji.

#polityka #wybory
  • 2
  • Odpowiedz
@maniac777: zgadzam sie, jestem ciekaw w ktora strone pojdzie unia, ale zero info na ten temat, zwlaszcza ze obecne trendy z EU przyjda do PL dopiero moze na nastepna kadencje lub pozniej. wiec wyniki polskie pewnie maja sie nijak do trendow w europarlamencie
  • Odpowiedz
  • 0
@ChlopoRobotnik2137: Myślę że skutkiem tych wyborów będzie pewien skręt dominujących euro frakcji w stronę postulatów głoszonych przez przez Niemiecką AFD czy Francuski RN co będzie miało skutkować odebraniem nieco paliwa mocno prawicowym euro frakcjom, i jeżeli tak się stanie to stawiam że te partie w związku z tym będą się radykalizowały i posuwały jeszcze dalej na prawo by móc dalej się wyróżniać.
  • Odpowiedz