Wpis z mikrobloga

Mirasy mam taki zapis w instrukcji mieszkania

1.1 Piony okapowe

W kuchniach znajdują się piony pozwalające na podłączenie okapu kuchennego przez

użytkownika. Podłączenie do pionu zabezpieczone jest klapą zwrotną. Ze względu na ograniczoną

przepustowość wspólnego pionu należy podłączać okapy o wydajności do 250 m3/h. Okapy o

większym wydatku mogą pracować jedynie na powietrzu obiegowym.


Z tego co rozumiem wspólny pion ma ograniczoną przepustowość ale nie napisali jaką?
Należy podłączać okapy o wydajności do 250 m3/h ale może liczyli to jakby wszyscy sąsiedzi z dołu gotowali?
Może warto kupić okap o większej wydajności 750 m3/h myślicie że będzie ok?
Dziękuje

#remontujzwykopem
#budujzwykopem
  • 8
  • Odpowiedz
@Knamga zawsze może być sytuacja, że wszyscy sąsiedzi będą gotować na raz i na taką (najgorsza) sytuacje sporządza się tego typu instrukcje, których należy się trzymać. I nie, nie będzie ok jak dasz sobie 750.
  • Odpowiedz
@Knamga: Pytania o okap powtarzają się co jakiś czas. Podstawowe pytanie to w jaki sposób dostarczysz do pomieszczenia 750 m3/h. Powietrze musi się w pomieszczeniu uzupełniać. 750 m3/h to jest sporo powietrza, nie da się w nieskończoność zwiększać podciśnienia w mieszkaniu. Każdy nawiewnik niech daje ok. 30 m3/h to ile musiałbyś mieć nawiewników okiennych? Zaletą takiego okapu jest wyższa prędkość powietrza, lepsze porywanie dropbin tłuszczu, pary itd. Poza tym są
  • Odpowiedz
  • 1
@funkykoval: Przecież do gotowania powinno się uchylać okno więc w taki sposób uzupełnie powietrze.
Dokładne dane z karty katologowej

Maks. wydajność (tryb intensywny): 700 m ³/h

Wydajność pracy (max./min.): 580 / 300 m ³/h

Właśnie zmierzyłem średnicę rury co idzie od pionu, ma 125 mm.
Czyli mówisz brać i się nie bać?
  • Odpowiedz
@Knamga: Tak ja bym się nie spinał. Zwłaszcza, że w twoim pionie okapowym niewielu jest takich na pewno co się tym przejmuje. Poza tym tak jak pisałem standardowo będziesz włączał niższe biegi, a w sytuacjach krytycznych odpalisz na maksa i może akurat trafisz że niewielu w pionie będzie korzystać z okapu. Lepiej mieć możliwość i używać rzadko, niż nie mieć :)
  • Odpowiedz
@Knamga: @funkykoval a potem problemy, bo zamiast się zastosować do wymogów, to "jakoś to będzie", "inni nie patrzą", by dojść do sytuacji "sąsiad gotuje u siebie i mi w mieszkaniu śmierdzi rybą", no ciekawe dlaczego. Zastanówmy się, skoro przepustowość jest liczona na 250 m3/h, co się stanie gdy wepchniemy tam więcej?
  • Odpowiedz