Wpis z mikrobloga

@robert5502: Tak się składa że blackbirdy puszczały paliwo ze zbiornika jak stały dopiero zbiorniki się uszczelniały po uzyskaniu odpowiedniej prędkości z uwagi na rozszerzalność materiałów i technologii jakie były wtedy dostępne
  • Odpowiedz
  • 3
@robert5502 Niech nikt mu nie mówi skad Amerykanie wzięli tytan na części, bo z częściami zamiennymi moze byc przypal, ale na biednego nie trafiło
  • Odpowiedz
Fragment autobiograficznej książki "Sled Driver: Flying the World's Fastest Jet" Briana Shula, majora amerykańskiego lotnictwa, który w ciągu 20 lat służby brał udział w Wojnie w Wietnamie, a następnie był pilotem zwiadowczego samolotu SR-71 Blackbird. SR-71 od 1976 roku nieprzerwanie dzierży tytuł najszybszego samolotu o napędzie odrzutowym - osiągnął 3 529,6 km/h.

Jest wiele rzeczy, których nie mogliśmy zrobić w SR-71, ale byliśmy najszybszymi facetami na dzielnicy i uwielbialiśmy przypominać o tym innym pilotom. Ludzie często nas pytali, czy z tego powodu fajnie się latało tym odrzutowcem. Fajnie nie byłoby pierwszym słowem, którego bym użył. Intensywnie, może. Nawet "wyzwanie". Ale był taki dzień w naszych Saniach, który można by opisać jako fajne wrażenie bycia najszybszymi facetami na niebie, przynajmniej na moment.

To było kiedy z Waltem lecieliśmy na ostatni lot treningowy. Potrzebowaliśmy 100 godzin w samolocie, żeby ukończyć szkolenie i uzyskać status gotowości do wykonywania misji. Gdzieś nad Colorado ukończyliśmy setną godzinę. Nad Arizoną zrobiliśmy zwrot, samolot sprawował się wyśmienicie. Zaczynaliśmy się czuć bardzo pewnie, nie tylko dlatego, że wkrótce mieliśmy zacząć latać na prawdziwe misje, ale również dlatego, że przez ostatnie miesiące zdobyliśmy zaufanie do samolotu. Mknąc 25 000 metrów nad pustyniami z granicy Arizony widziałem już wybrzeże Kalifornii. Nareszcie, po miesiącach pracy na symulatorze, miałem pełne panowanie nad samolotem.

Zaczynałem
  • Odpowiedz
Chyba też myśliwce z drugiej wojny wymagały rozgrzewana. Jak japończycy eksperymentowali z wypuszczaniem samolotów z Łodzi podwodnej to rozgrzewali zewnętrznie olej aby nie musieli rozgrzewać silników w tych samolatach na wynurzeniu. Bolidy F1 też sa rozgrzewane przed odpaleniem.
  • Odpowiedz
"Sled Driver: Flying the World's Fastest Jet"


@biskup2k: zawsze chciałem przeczytać tę książkę w papierze, ale jest nie do dostania za normalne pieniądze. Tylko 3680 egzemplarzy trafiło do sprzedaży ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz