Wpis z mikrobloga

Mirasy #elektryka byłby ktoś w stanie doradzić jak stwierdzić czy gniazdko ma 10 A czy 16 A?

Chce u kolegi w bloku (który ma około 15-20 lat, także względnie nowa instalacja) wpiąć piec do pizzy #effeuno, który ma 3000 W.

Wyczytałem, że gniazdka 10A są do 2300 W a 16A do 3700 W ale nie mogę znaleźć info jak je odróżnić jednoznacznie a nie chciałbym czegoś popsuć.

#kiciochpyta #technologia
Buntro - Mirasy #elektryka byłby ktoś w stanie doradzić jak stwierdzić czy gniazdko m...

źródło: QUADRA-GNIAZDO-GNIAZDKO-POJEDYNCZE-Z-BOLCEM-Przeznaczenie-Elektryczne

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • 0
@Buntro w środku gdzieś powinno być oznaczenie. Ale samo gniazdko to mało, bo jeszcze dochodzi jakim przewodem jest połączone, jakie zabezpieczenie i ile gniazd w obwodzie jest.
Do takich 3000W wsrtaloby mieć oddzielny obwód, tylko do tego pieca.
  • Odpowiedz
Wyczytałem, że gniazdka 10A


@Buntro: ciekawe gdzie takie znalazłeś. Przecież widać nawet na zdjęciu 16A/250V
Niektórzy sobie robią instalacje na kablu 3x1.5 i wtedy wstawiają esy B10 ale to w pokojach gdzie więcej niż okdruzacz się nie podłącza
  • Odpowiedz
  • 0
@Buntro ogólnie bez większej wiedzy się to w to nie baw, ale głównie zależy to od przekroju przewodu. Szkoła jest taka, że w gniazdkach się daje 2.5mm2 i wtedy bezpiecznik 16A. Jak jej u Twojego kolegi to tylko elektryk wie. Zawołaj elektryka niech Ci wyciągnie gniazdek i suwmiarka zmierzy przewód. Zapłacisz 100-200zl, ale przynajmniej nie zabije Cie prąd, a koledze zaoszczędzisz przyszłych problemów z upalonym kablem
  • Odpowiedz
  • 0
@Buntro nawet zakładając, że przewód masz odpowiedni (2.5mm²) to jest jeszcze kwestia ile g iazd jest na tym obwodzie. Bo się może okazać, że włączysz piecyk i będzie ok, ale jak coś innego w tym samym czasie odpalisz to może wywalić zabezpieczenie.
  • Odpowiedz