Wpis z mikrobloga

#remontujzwykopem i trochę #druk3d

Potrzebuję mieć możliwość nieco lepszej wentylacji w pokoju, a raczej możliwość odprowadzania nieciekawych oparów żywicy z drukarki.
Nie bardzo jest jak zastosować żadnego normalnego rozwiązania, bo chodzi o mieszkanie w bloku.
Z tego, co wyczytałem, ludzi w takich przypadkach robią odprowadzenie powietrza rurą za okno, ale zazwyczaj dotyczy to okien amerykańskich otwieranych do góry, a nie normalnych, jak u nas.

Będę wymieniał okna, więc będzie okazja do pogrzebania w ich okolicach. Mój pomysł jest taki, żeby wprowadzić w ścianę nie za wielką rurkę, np z pcv, która będzie się nadawała do podłączenia do niej wywiewu z drukarki. Na czas nieużywania jej może być czymś zatkana. Mogę też zrobić jakieś zaślepki do niej, żeby to jakoś chamsko nie wyglądało.
Istnieją takie rzeczy jak nawiewniki ścienne, więc generalnie robienie przewodu wentylacyjnego przez ścianę zewnętrzną nie jest jakimś kosmicznym wynalazkiem.

Jak bardzo głupi jest to pomysł, co można zrobić lepiej, na co zwrócić uwagę?
bukszpryt - #remontujzwykopem i trochę #druk3d

Potrzebuję mieć możliwość nieco lepsz...

źródło: 818SmVc

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@bukszpryt: Lepiej zrobić pod parapetem (najłatwiej, i najłatwiej zamaskować, i jest to typowe miejsce typowych nawiewników, więc nikt się też nie przyczepi). Jak by miało być fajnie i niezbyt widoczne - to jak będziesz miał zdemontowane okno, to wyciąć jedną cegłę (albo beton, z czego tam masz ścianę pod oknem), i wsadzić taki tunel prostokątny, np 150x40 wentylacyjny, tak by był te parę cm poniżej parapetu zewnęrznego, od zewnątrz dasz
  • Odpowiedz
Tylko taki typowy nawiewnik podokienny jest dla mnie raczej za duży. Myślałem o czymś mniejszym.


@bukszpryt:

Na Twoim miejscu jednak rozwazylbym jednak taki nawiewnik - pamietaj, ze normalnie powietrze wnika wszelkimi szparami i pedzi w strone kuchni/wc/lazienki. A Ty nie dosc, ze chcesz wyciagac powietrze z tego pomieszenia, to jeszcze wypychac je na zewnatrz :]

Bedziesz potrzebowac otwor tak mniej wiecej 2x wiekszy, niz planujesz - w jednej polowie bedzie
  • Odpowiedz
@bukszpryt: im większa dziurę w ścianie zrobisz tym większe straty ciepła będziesz miał plus mostek termiczny, na Twoim miejscu bym zainwestowal w filtr HEPA albo ciągnął rurę do kratki wentylacyjnej ewentualnie o mniejszej średnicy ale z wymuszonym obiegiem
  • Odpowiedz
@bukszpryt: ja mam taką dziurę (15x40 chyba właśnie) z plastikowym kanałem wentylacyjnym, ale to pod klimę przenośną; też mam wydrukowane zaślepki i jest git
  • Odpowiedz
  • 0
@sylwek2k: @JestemKaspi Wiem, że większa dziura to większe straty ciepła. Stąd między innymi pomysł z niewielką rurką jako kanałem.
Jakoś bardzo strat ciepła w tym pokoju się nie boję, bo mieszkanie generalnie jest ciepłe, a planuję wymianę okien i kaloryferów, więc będzie jeszcze lepiej, a po drugie ten pokój będzie przeznaczony właśnie na drukarki i podobne graty do majsterkowania, więc nic się nie stanie jeśli będzie ciut chłodniej.

Zresztą rurka może być drożna tylko na czas jej używania jako wywiewu, w pozostałym czasie może być zamknięta. taka bańka powietrza w rurce z np pcv jakimś strasznym mostkiem raczej nie będzie.

Do kratki się nie podłączę, bo nie jej nie ma. Piony wentylacyjne są tylko w
  • Odpowiedz
  • 0
@ZaQ_1: Nie musi wywalać miliona m3 na sekundę. Wystarczy chyba, żeby po prostu ustalić kierunek przepływu powietrza z szafy z drukarką na zewnątrz. Próżni nie potrzebuję.
Nigdy czegoś takiego ani nie robiłem, ani nie liczyłem w żaden sposób.
  • Odpowiedz
Nie musi wywalać miliona m3 na sekundę. Wystarczy chyba, żeby po prostu ustalić kierunek przepływu powietrza z szafy z drukarką na zewnątrz. Próżni nie potrzebuję.

Nigdy czegoś takiego ani nie robiłem, ani nie liczyłem w żaden sposób.


@bukszpryt: już ci wyżej napisali, że musisz przezwyciężyć wentylację grawitacyjną. To, że wentylator będzie się kręcił wcale nie gwarantuje, że będzie wyrzucał opary z żywic na zewnątrz.
  • Odpowiedz