Wpis z mikrobloga

Przy okazji innego komentarza opisałem, jak zmieniała się narracja Jarka dot. Smoleńska. Widać kilka zauważalnych zmian na przestrzeni 2 lat od tragedii. W dniu katastrofy, Jarek, nienawidzący Tuska i Putina, postanowił przejść całą drogę w Smoleńsku samemu. Potem potrzebował 3 miesięcy, żeby przekuć smutek i żałobę w narzędzie walki z Tuskiem. Słowo "zamach" nie zostało użyte aż do grudnia 2011 r., już po przegranych wyborach. Wtedy nastąpił zdecydowany zwrot akcji i Kaczyński zaczął walczyć z rządem tezą zamachu i morderstwa. Wywiad z 16 kwietnia 2012 roku rozpoczął ciąg zdarzeń, który trwa do dziś. Udało mu się uzyskać władzę na 8 lat. Czy było warto? Tylko Kaczyński to wie, chociaż podejrzewam, że już przestał o tym myśleć w kategoriach "było czy nie było", a po prostu to robi. Wciąż mam wrażenie, że do brnięcia w teorię zamachu został namówiony wewnątrz partii.

12 kwietnia 2010: Katastrofa w Smoleńsku: Jarosław Kaczyński nie chciał się spotkać z Tuskiem i Putinem

"Jarosław Kaczyński jechał do Smoleńska sam. Gdy Tusk i Putin skontaktowali się z nim i powiedzieli mu, że bez niego nie pójdą na miejsce katastrofy, że poczekają na niego - był wtedy pół godziny jazdy od Smoleńska - ten odpowiedział, że chce tam pójść bez nich, z duchownym, który jedzie razem z nim" - relacjonuje rosyjski dziennikarz.


10 maja 2010: J.Kaczyński podziękował Rosjanom w specjalnym przesłaniu

"10 kwietnia tego roku doszło do wielkiej tragedii. Odruch współczucia i sympatii milionów Rosjan, został przez Polaków dostrzeżony. Został dostrzeżony i doceniony. Dziękujemy za każdą łzę, za każdy zapalony znicz, za każde wzruszające słowo" - mówił Kaczyński.


27 maja 2010: Pierwsza wypowiedź J. Kaczyńskiego na temat katastrofy

Jego zdaniem, prawdziwym problemem jest to, że rząd niewiele wie o tym, co się stało. Kaczyński dodał też, że jego brat nie zachowywał się w samolocie "w sposób samobójczy lub irracjonalny" i nie wywierał nacisku na pilotów. Każde niepodległe państwo, które straciło swego prezydenta i dziesiątki osób z najwyższego szczebla politycznego, chciałoby przeprowadzić własne śledztwo, i są po temu podstawy prawne - podkreślił prezes PiS w wywiadzie.


13 lipca 2010: Kaczyński: To jest wynik waszej zbrodniczej polityki

Nie przyjąłem kondolencji od Tuska i Putina. (...) W mojej ocenie obaj nie potraktowali wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego z należytym szacunkiem i starannością. Na razie nie będę tego rozwijał.


Tymczasem już w lipcu weszła narracja:
13 lipca 2010: Kaczyński przerywa milczenie: to wynik waszej zbrodniczej polityki

Dowiedziałem się, że doszło do katastrofy. Rozbił się samolot. Wszyscy zginęli. Powiedziałem [R. Sikorskiemu]: "To jest wynik waszej zbrodniczej polityki - nie kupiliście nowych samolotów".


10 września 2010: Kaczyński: Tusk, Komorowski i Sikorski są odpowiedzialni za katastrofę smoleńską

"Niezależnie od wyników badań, o których tutaj mówimy, tacy ludzie jak Donald Tusk, jak Bronisław Komorowski, jak Radosław Sikorski, jak Bogdan Klich, (...) jak Tadeusz Arabski muszą zejść z polskiej sceny politycznej raz na zawsze" - oświadczył szef PiS, myląc imię ministra Arabskiego.


6 grudnia 2011: Jarosław Kaczyński wywiad

Teza o zamachu wpisuje się w pewien ciąg wydarzenia w sposób oczywisty - powiedział.


16 kwietnia 2012: Kaczyński: Tylko zamach wszystko tłumaczy

W tej chwili jedyną teorią, która to wszystko razem tłumaczy, jest teoria wybuchu - mówił Jarosław Kaczyński o katastrofie smoleńskiej w TVP Info. (...) To jest ta wielka tajemnica Donalda Tuska i innych ludzi tej władzy, dlaczego to zrobili, jakie były tego powody - zaznaczył. Kaczyński podkreślił, że jest głęboko przekonany, iż rząd zrobił wszystko, by ta sprawa nie została ostatecznie wyjaśniona. (...) Kaczyński dodał, że nie wierzy w śledztwo prowadzone przez polską prokuraturę. (...) Jeśli ktoś ma mentalność bardzo niedobrą - nie chcę używać tutaj bardzo ostrych słów, a powinienem ich właściwie użyć - to może coś takiego powiedzieć, że ja tańczę na grobie własnego brata. Trzeba mieć mentalność - jednak użyję tego słowa - knajacką, żeby coś takiego powiedzieć - mówił o słowach premiera Donalda Tuska wypowiedzianych pod swoim adresem podczas debaty sejmowej.


minęło 14 lat
11 kwietnia 2024: Kaczyński o katastrofie smoleńskiej: To był zamach Putina, Macierewicz przedstawił dowody

"Tragedia tragedią, ale to był zamach (...). Ciągle słyszę, nawet dziś słyszałem od dziennikarzy, że przecież komisja Antoniego Macierewicza nie przedstawiła dowodów zamachu. Otóż przedstawiła dowody - to był zamach. (...) To był zamach Putina. Co do udziału innych, no to może to jest przed nami, byśmy do końca o tym wiedzieli" - mówił prezes PiS. "Musimy pokonać tych spod znaku 13 grudnia. Zwyciężymy" - zakończył wystąpienie Kaczyński.


#pis #smolensk #kaczynski #polityka #tusk #putin #dziennikarstwo
  • Odpowiedz