Wpis z mikrobloga

Ich habe ein Problem ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Mam sobie takiego PC:
Mobo: ASUS PRIME B450-PLUS
Zasilacz: SilentiumPC Vero M3 600W
CPU: Ryzen 5 5600, 3.5 GHz, 32 MB
Chłodzenie procka: ENDORFY Fera 5 120mm
GPU: XFX Radeon RX 6700 SPEEDSTER SWFT309 10GB GDDR6
RAM: Patriot 16GB (2x8GB) 3733MHz CL17 Viper Steel
Monitor: iiyama G-Master GB2470HSU Red Eagle

Przez około rok wszystko działało idealnie, aż do pewnego poranka kiedy to włączyłem sobie tego kompa. Po naciśnięciu przycisku power PC działał na zasadzie "kręci nie odpala", czyli przez jakieś pół sekundy obracały się wentylatory, a potem zdychał i tak kilka razy.

Pierwsze co zrobiłem to pokombinowałem z podłączeniem kabli od zasilacza i odłączyłem zasilanie CPU, po czy odpaliłem go i okazało się że jednak wentylatory kręcą i powiedzmy prąd do niego idzie bo ciężko tutaj mówić o działaniu jeżeli CPU jest odłączony.

Żeby faktycznie zdiagnozować czy to wina zasilacza, czy może płyty pożyczyłem od znajomego zasilacz 700w (to był jakiś Corrsair żeby nie było że jakiś śmieć typu Akyga) i o dziwo komp startował. Podłączyłem potem swój zasilacz dla testu i też zaczął normalnie startować (wtf).

Skoro działał to podłączyłem do niego już cały sprzęt (klawiatura, myszka, monitor) i przywitał mnie na monitorze napis "No signal", mimo tego że komp działa, podświetlenie MOBO się świeci, a wentylatory kręcą.

Co zrobiłem do tej pory:
- Sprawdzałem monitor (podłączyłem do niego PS3, starego laptopa) i działa
- Podłączałem PC do dwóch telewizorów żeby całkowicie potwierdzić czy to nie jest wina monitora
- Odłączałem wszystkie urządzenia peryferyjne
- Kombinowałem z pamięcią RAM gdzie przerobiłem chyba każde możliwe kombinacje co do miejsc w slotach, ilości kości RAM itd
- Wyjmowałem bateryjkę CMOS (tutaj może i zbyt krótko bo na kilka minut zamiast około 30)
- Wymieniałem zasilacze
- Oddałem płytę na gwarancje i jak się okazuje wszystko jest z nią perfekt
- Podłączałem monitor i TV do integry (tak swoją główną grafikę wypiąłem z PCI-Express)
- Sprawdziłem piny w CPU i wszystkie są proste, a sam procek wchodzi w socket jak w masło ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Podłączyłem zasilacz do mojego innego kompa i tam też działał

Powyższe zabawy nic nie dały - dalej mam no signal na monitorze, a płyta nie "pika" żadnym kodem błędu.

Co do temperatur to były całkiem fajne, więc tutaj raczej nie szukałbym problemu. Co do pasty to miałem Thermal Grizzly Kryonaut 1g żeby nie było że używałem jakiejś chińskiej "pasty do zębów".

#hardware #pc #pcmasterrace #komputery #pytanie
  • 4
  • Odpowiedz
  • 4
@t4il to ze oddałeś plyte główną na gwarancje i uznali że sprawna nie znaczy ze na 100% jest sprawna. Jak działają serwisy gwarancyjne to wszyscy wiemy. Może być że wada występuje tylko w określonych sytuacjach których oni nie odtworzyli. Może daj ją do lokalnego serwisu niech sprawdzą z innym procesorem, pamieciami, grafiką itp.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 1
@heez: No chyba tak zrobię bo sam mam dosyć ograniczony dostęp do komponentów na których mogę testować.
  • Odpowiedz