Wpis z mikrobloga

#jdg #firma #dzialalnoscgospodarcza #zus

Hej Mireczki i Mirabelki,

Teść ma firmę w Polsce, a pracuje w Niemczech - jedzie tam kilka razy do roku - wystawia faktury na niemieckiego kontrahenta w złotówkach. Umowę mają ustną ;) W zeszłym roku w ZUS Pue zrobiłem wniosek A1 o unijne ubezpieczenie zdrowotne - dostał je, ale napisali, że za następnym razem trzeba będzie udowodnić fakt wykonywania tej samej pracy w Polsce, pokazać polskie faktury i umowy. Umów i faktur takich nie ma, bo on tylko tam wystawia, budowlanka, wiecie jak jest. Tamto zaświadczenie A1 wygasło, więc zawnioskowałem o nowe, ale jako że ZUS chciał znowu potwierdzenia wykonywania tej samej pracy w Polsce (czego nie można udowodnić), to olaliśmy temat i zostawili wniosek otwarty bez uzupełnienia, ma kartę EKUZ turystyczną, w razie czego.

Teraz, po kilku miesiącach przyszło pismo, w którym ZUS napisał takie coś:

1. ZUS stwierdza, że nie podlega Pan ustawodawstwu polskiemu od 01.02.2024 r do 31.12.2024 r

2. ZUS odmawia wydania zaświadczenia A1 potwierdzającego, że od 01.02.2024 r. do 31.12.2024 r. zastosowanie znajduje ustawodawstwo polskie.

3. Zgodnie z art. 11 ust. 3 lit. a powołanego rozporządzenia nr 883/2004r. podlega Pan w tym czasie ustawodawstwu niemieckiemu zgodnie z miejscem wykonywania pracy. Wobec powyższego Oddział orzekł jak na wstępie.

Ja już wcześniej kilka razy się kontaktowałem z ZUSem i tłumaczyli mi, że skoro większość pracy wykonywana jest za granicą, to obowiązuje ustawodastwo Niemieckie i firma powinna być otwarta tam, a nie w Polsce, nawet jeśli mieszka się w Polsce i wystawia faktury.

Teraz, po tym piśmie i pkt. 1. I 2. Sam już nie wiem co tu się dzieje, i czy oni właśnie twierdzą, że teść ma firmę zamykać, bo nie podlega polskiemu systemowi i ustawodastwu? Jak się z tego wykręcić teraz, zamknąć firmę, otworzyć na nowo, wystawić fakturę na polskiego kontrahenta i pokazać, że pracuje w Polsce? Olać temat?

Same jaja są z tą jego firmą, a jak dostaję takie pismo z ZUS, to już trochę wysiadam i kompletnie nie łapię, o co chodzi, a nie chciałbym więcej problemów.

Iść do księgowej? Radcy prawnego?
  • 5
  • Odpowiedz
@Fury_Warrior no ale jak gość mieszka w Polsce, ma rodzinę w Polsce, żyje w Polsce a tylko jeździ kilka razy do Niemiec, to jednak IMO firma jest polska.
Jak coś produkujesz tylko na eksport to też masz się rejestrować za granicą?

Nie znam się, próbuję używać logiki, pewnie to błąd. Natomiast znam programistów, którzy pracują wyłącznie dla USA - czym to się różni?
  • Odpowiedz
@LubieSzaszylkiZLublina: miejsce wykonywania usługi to protip. Dlatego w pandemii niektóre kraje wprowadzały nowe prawo żeby ludzie mogli u nich pracować zdalnie.
Podam przykład. Gość jest Polakiem, ten twój znajomy ale założył firmę w Polsce, świadczy usługi dla USA ale wyjechał na kanary na zdalke i tam mieszka. Gdzie ma płacić podatek twoim zdaniem? Bo wg skarbówki w hiszpani.
  • Odpowiedz