Wpis z mikrobloga

#stomatologia możliwe że ząb jest do ponownego leczenie kanałowego po około 2 latach? Wyszło na tomografii że korzeń prawie zatoki dotyka -_- Czuje taki tępy ból od jakiegoś czasu. Rok temu był taki sam tępy ból + szyki i tomografia dla pewności i nic nie wyszło. Tępy ból tak jakby ząb puchnal :/
  • 21
@SkrytyZolw serdeczne dzięki za spojrzenie na to fachowym okiem.
Ząb był robiony zaledwie przy końcówce 2022. Wtedy też była robiona tomografia żeby się upewnić że nie ma więcej korzeni do wypełnienia. Te zdjęcia które wkleiłem są z nowej tomografii, sprzed może dwóch tygodni (w ramach tego że mnie pobolewalo). Tylko że 3-4 mc po zabiegu też byłem na kontroli z tego samego powodu, ale miałem chyba tylko RTG robione i nic nie
@its_over_for_chlop:
Nigdy nie ma 100% pewności, że prawidłowo przeleczony kanał w zębie nie "odezwie się", chociaż statystycznie szanse są b. małe.
Niestety nawet na tomografia [ nawet najnowsze aparaty o bdbrej rozdzielczości] mogą nie uwidocznić dodatkowego kanału w zębie.
@its_over_for_chlop:
Ponowne leczenie kanałowe i poszukiwanie dodatkowego kanału ma sens. W tym korzeniu na Twoim zdjęciu, na którym występuje zmiana, występują zwykle 2 kanały... i właśnie jeden z nich jest czasem na tomo niewidoczny i/lub trudny do znalezienia i przeleczenia.

Tak czy inaczej powodzenia!
@its_over_for_chlop: nigdy nie ma 100% pewności, ale to bardzo małe ryzyko. W zdecydowanej większości przypadków to kwestia nieodnalezienia lub niedoczyszczenia oraz niewypełnienia kanału ma całej długości. To leczenie u Ciebie wygląda okej, ale musiałabym sobie całość dokładnie obejrzeć. Niewykluczone, że jesteś tym rzadkim przypadkiem, u którego mimo prawidłowego leczenia, zmiany zapalne się nie goją.
Tak czy siak kanały są bardzo szeroko opracowane, więc reendo raczej odpada. Rozważyłabym resekcję korzeni.

Tak dla
@SkrytyZolw:

rzadkim przypadkiem, u którego mimo prawidłowego leczenia, zmiany zapalne się nie goją.


Mam trzy kanałówki w zębach i ta jest najnowsza (rok z hakiem) i przy tej jedynie czuję, że coś jest nie tak.

Tak czy siak kanały są bardzo szeroko opracowane, więc reendo raczej odpada. Rozważyłabym resekcję korzeni.


Gabinet w którym to robiłem nagania na kolejny zabieg. Zmieni się tylko dentystka.

Rozważyłabym resekcję korzeni.


Ta szóstka ma 3 korzenie.
@its_over_for_chlop: tych przy których są zmiany. Nie mówię na pewno, że to ząb kwalifikujący się ro resekcji. Na Twoim miejscu poszłabym gdzie indziej na konsultację do endodonty, który zajmuje się też resekcjami albo współpracuje z chirurgiem, który wykonuje mu ten zabiegi. Niech on oceni jakie postępowanie będzie najlepsze. Skąd jesteś?
@SkrytyZolw: @ygrt Byłem u zaufanego dentysty [1] nie-endodonty który nie robi pod mikroskopem i powiedział żebym się udał do chirurga [3] na konsultację. Usunięcie części korzenia + podbudowa kości powinno załatwić sprawę i zabezpieczyć miejsce pod implant za X lat.

Jutro idę tylko na konsultację do endodonty [2] które to może będzie robić i pewnie mi powie żeby kanałówkę robić (bo to jej hajs).

Natomiast wybieram się też do tego chirurga