Wpis z mikrobloga

Marzec
Świadomość


24 marca
Wszystko może być filozofią


„Jak człowiek jedz, pij, ubieraj się, ożeń się, miej dzieci, angażuj się w politykę; znoś krzywdy, miej cierpliwość dla upartego brata, ojca, syna, sąsiada i towarzysza. Pokaż nam to wszystko, żebyśmy zobaczyli, że naprawdę nauczyłeś się czegoś od filozofów”.
— Epiktet, Diatryby, 3.21.5 – 6

Plutarch, rzymski biograf i wielbiciel stoików, rozpoczął studia nad wybitnymi dziełami greckimi dopiero pod koniec życia. Ale jak pisze w biografii Demostenesa, był zaskoczony tym, jak szybko przyswoił sobie te prace. Pisał tak: „Nie tyle słowa pozwoliły mi w pełni zrozumieć wydarzenia, co w jakiś sposób uzyskałem osobiste doświadczenie tych wydarzeń, które pozwoliło mi dokładnie ujrzeć znaczenie słów”.

Tak właśnie Epiktet postrzega studiowanie filozofii. Oczywiście, należy ją studiować, ale warto też żyć swoim życiem. To jedyny sposób, który pozwala zrozumieć jej znaczenie. Jeszcze ważniejsze jest to, że tylko na podstawie przyszłych działań i wyborów będzie można stwierdzić, czy wziąłeś sobie studiowane nauki do serca.

Pamiętaj o tym dziś, gdy będziesz iść do pracy lub na randkę, decydować o tym, na kogo zagłosować, dzwonić do rodziców wieczorem, machać do sąsiada w drodze do drzwi, dawać napiwek dostawcy czy mówić „dobranoc” ukochanej osobie. Wszystko to jest filozofią. Wszystko to jest doświadczeniem, które nadaje znaczenie słowom.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/nCV4pV6w7X (usuń spację po kropce)
  • 19