Wpis z mikrobloga

Mam w budzie (Fractal Pop Air) mniej więcej taki układ. Dwa wloty P12 z przodu, dwa wyloty P12 na górze, tylni wywalony, chłodzenie SPC Fera 3 (wiem źle wstawione na graficzce) z jednym wentylem z przodu i gównografika z dwoma wentylami #!$%@?ąca ciepłe powietrze w piwnicę. Do tego w FanControl krzywe są ustawione tak że wylot zawsze chodzi delikatnie a najwięcej mocy idzie na wlot.

Czy taki układ ma sens? Czy może coś przekombinowałem i mam nieodpowiednie ciśnienie? A jak nieodpowiednie to jak najlepiej ustawiać te krzywe i weryfikować realny przepływ w warunkach domowych? Buda stoi na podłodze a ja tego nie ogarniam za bardzo żeby nie ściągało całego kurzu do środka.

Jeszcze zastanawiam się czy nie dokupić kolejnego P12 żeby zamienić wentylek na chłodzeniu bo ten SPC chyba najbardziej chrobocze, jak zatrzymam Arctici i wentyle w GPU to nadal słychać chroboczenie, i to raczej nie z dysku twardego. A też nie chce mi się zmieniać całego chłodzenia jak do obecnego procka z bananem ta Fera 3 spokojnie daje radę.

#pcmasterrace #komputery #informatyka
supra107 - Mam w budzie (Fractal Pop Air) mniej więcej taki układ. Dwa wloty P12 z pr...

źródło: vivaldi_2024-03-19_13-59-53

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@supra107: podstawowa wada obudów z piwnicą, nie ma jak dmuchać z dołu na grafikę. Dałbym jeszcze jeden wyciągający na tyle. Grafika to raczej zasysa z dołu i dmucha w stronę obserwatora, przód obudowy i trochę poza obudowę z tyłu.

Cyba, że masz grafikę inną niż wszystkie jakie do tej pory widziałem.
  • Odpowiedz
  • 0
@RobinSchudl: No w sumie racja, na fotkach marketingowych pokazuje że te dwa wentylki zasysają powietrze do radiatora i potem jest wypychane na blaszany panel, także to ja jestem dupa.
https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-N1060WF2OC-6GD-rev-10-11#kf
No i z tym przełożeniem to spróbuję, chyba będzie okej jak dalej będą spięte RPMami jak teraz? Bo ja to ułożyłem tak że to są dwa P12 PWM i dwa P12 PWM PST żeby pary wentyli szły pod jeden wtyk
  • Odpowiedz
  • 0
@RobinSchudl: No właśnie o to chodzi, bo wtyków nie mam nieskończoności a np. para wlotowa przecież może się bujać na tych samych RPMach, co nie? Potem doregulować krzywe w FanControl i mam przyzwoite temperatury bez większego hałasu.

Zastanawiam się tylko teraz czy do procka brać P12kę ze złączką Y czy zwykły, tak żeby za dużo nie dyndało. I tak do wszystkich ofert na Alledrogo będę musiał bulić za przesyłkę.
supra107 - @RobinSchudl: No właśnie o to chodzi, bo wtyków nie mam nieskończoności a ...

źródło: FanControl_2024-03-19_14-55-21

Pobierz
  • Odpowiedz
@supra107: z tyłu nie ma sensu dawać wentyla, z góry też średnio.
Pierwszy od frontu na górze możesz dać żeby wdmuchiwał powietrze.
Ja bym dodał z przodu trzeci zamiast góra-tył niestety się nie da z tego co widzę.
Grafika zasysa powietrze i wyrzuca je na boki.
PS, za dużo wyciągu robi najgorszy syf, najlepiej dużo nawiewu dać a powietrze samo ucieknie tyłem i górą, i wszelkimi nieszczelnościami w budzie.
  • Odpowiedz
z tyłu nie ma sensu dawać wentyla, z góry też średnio


@ReeceWithouterpoon: że co? Próbowałeś, testy robiłeś? W takiej obudowie te wentylatory bardzo pomagają. To ma być cyrkulacja, a nie chaotyczne mieszanie zimnego z ciepłym.
  • Odpowiedz
Zastanawiam się tylko teraz czy do procka brać P12kę ze złączką Y czy zwykły


@supra107: ale na CPU chcesz mieć jeden wentylator? Jeśli tak po co rozgałęziacz? Jeśli dwa to może masz na płycie gniazdo na drugi coś w stylu CPU_OPT, bo jak nie to y wskazany.
  • Odpowiedz
  • 0
Ja bym dodał z przodu trzeci zamiast góra-tył niestety się nie da z tego co widzę.


@ReeceWithouterpoon: No nie da, albo 2x120 albo 2x140.

za dużo wyciągu robi najgorszy syf, najlepiej dużo nawiewu dać a powietrze samo ucieknie tyłem i górą, i wszelkimi nieszczelnościami w
  • Odpowiedz
@RobinSchudl: @Tak_masz_racje: próbowałem, testowałem, porównywałem z innymi. Wentyle wyciągowe są w typowo gamingowej budzie prawie zbędne a jeśli są źle ustawione to jeszcze blokują cyrkulację. Ogólnie to lepiej kupić sobie jakieś fajne wentyle na przód i na CPU zamiast całą budę zapychać zestawem średnich albo nawet słabych śmigieł.
Góra obudowy jest pod chłodzenie wodne głównie a nie po to, żeby robić helikopter xD gorącemu powietrzu nie trzeba pomagać
  • Odpowiedz
@ReeceWithouterpoon: Ja tam mam i5 12600k, RTXa 3070 ti, obudowę Corsair 4000D airflow i w niej 3 wentylatory z przodu i 1 z tyłu. Temperatury na CPU i GPU nie idą wyżej jak 70 stopni, przy czym jest cisza, więc nie mam na co narzekać ¯\(ツ)/¯

Prawda jest też taka, że jak ktoś nie walczy o dosłownie każdy stopień niżej to imo nie ma się co #!$%@?ć z tym i
  • Odpowiedz
  • 0
@Tak_masz_racje: No ale wiesz, nawet jak ktoś nie walczy o każdy stopień, to buda z dobrą wentylacją i kilkoma wentylami jest na plus, bo wtedy można trzymać temperatury w ryzach bez wycia. W poprzedniej budzie nie zrobiłbym tak jak mam teraz, bo to było gówno SilentiumPC M25 Brutus co przepływ miało zerowy i wyło. A teraz mam Pop Aira i wrzucone P12ki zamiast tych 3-pinowych popierdółek od Fractala i nie
  • Odpowiedz
@supra107: jeśli masz na chłodzeniu fluctusa i on jest sprawny to lepiej z p12 nie będzie, p12 to pod każdym względem gorszy wentyl od fluctusa, jedyne w czym może przegrać to wyciąg za chłodnicą bo wtedy fluctus delikatnie świszczy (ale za to ciągnie powietrze jak zły).
  • Odpowiedz
  • 0
@ReeceWithouterpoon: Nieeee, to je Fera 3 i stockowy wentyl Sigma Pro, zestaw kupiony zanim Fera 5 i Fluctusy pojawiły się na rynku. Mi przede wszystkim chodzi o zamianę wentyla bo mam wrażenie że to ten Sigma Pro już tak zauważalnie klekocze, a P12ki przy zbliżonych obrotach to co najwyżej szumią. A P12ki najlepsze z najtańszych, mam je w budzie i są git to jebnę taki na Ferę 3 i może
  • Odpowiedz
  • 1
@ReeceWithouterpoon: @RobinSchudl: Nowy wentyl zamocowany, a wydmuch przełożony na jeden do tyłu i jeden do góry tuż przy tylnym.

Oczywiście po procedurze system nie wstał, diody na płycie wskazywały "CPU" i "DRAM", czyli wyjmij i włóż RAM ponownie. Wstał, UEFI bez zmian, ale pierwszy boot się nie udał, drugi już tak. Ja nie wiem jak to jest z tym RAMem. xD

No ale, po wywaleniu starego wentyla SPC
  • Odpowiedz