Wpis z mikrobloga

Lokaty i konta oszczędnościowe wyglądają obecnie coraz mniej korzystnie, stąd powoli próbuję przekonać się do obligacji. Na ten moment najsensowniejszą opcją wydaję się dla mnie TOS i właśnie tutaj nasuwa mi się pytanie. Zakładając, że po roku będę chciał wyjąć kapitał to jak wyglądają odsetki? Dobrze rozumiem, że przy obecnej ofercie 6.4% po roku można wyjąć i wtedy uwzględniając karę za wcześniejszy wykup wyjdzie finalnie 5.7% w skali roku? Czy zakładając wykup po okresie 1-2 lat jest w ogóle coś korzystniejszego? Na temat giełdy na ten moment moja wiedza jest zbyt mała, więc nie chcę się w to bawić

#obligacje #inwestycje #oszczedzanie
  • 5
  • Odpowiedz
Dobrze rozumiem, że przy obecnej ofercie 6.4% po roku można wyjąć i wtedy uwzględniając karę za wcześniejszy wykup wyjdzie finalnie 5.7% w skali roku?


@Fricooo: Jeżeli i tak zakładasz, że po roku skorzystasz z opcji przedterminowego wykupu, to raczej weź COI, które dają teraz 6,55% w pierwszym roku. TOS mają największy sens wtedy, gdy są trzymane do końca (3 lata), ponieważ - w odróżnieniu od innych (nie licząc EDO) - oferują kapitalizację odsetek, a samo oprocentowanie też jest (jeszcze) w miarę korzystne. Tylko że po roku dostaniesz 6,4% (minus kara - o tym w kolejnym akapicie), a po 3 latach (gdy utrzymasz do końca) 20,45%, czyli tak jakby 6,82% rocznie (0,42% w przeliczeniu na rok to różnica właśnie dzięki kapitalizacji, na której nie skorzystasz, jeśli przerwiesz życie obligacji po roku, bo... nie będzie czego kapitalizować; kapitalizacja polega na tym, że odsetki z poprzedniego okresu też są oprocentowane w bieżącym okresie, którego już po prostu nie będzie, gdy odsprzedasz obligacje po pierwszym okresie). COI dają w pierwszym roku stałe oprocentowanie 6,55% (dopiero od drugiego roku jest ono zależne od inflacji).

Kara dla TOS i COI jest akurat taka sama, więc ona nie wpływa na wnioski przedstawione powyżej (0,70 zł od każdej obligacji o wartości nominalnej 100 zł). W praktyce wygląda to tak, że kara liczona jest od ceny/wartości nominalnej, niezależnie od tego, że odsetki są później pomniejszane o podatek Belki. Trudno to opisać w teorii, więc pokażę to na przykładzie
  • Odpowiedz
  • 1
@sammler dlatego takie rachunki zniechęcają mnie do zakupienia obligacji. ( ͜͡ʖ ͡€)
Na stronie obligacjeskarbowe.pl powinien być oficjalny kalkulator pokazujący całą kwotę na dany dzień wykupu.
  • Odpowiedz
@Mmiko: to są nieznaczące szczegóły. Tzn bardzo fajnie wiedzieć itd ale to co jest podane to dla maksymalnej optymalizacji wcześniejszego wykupu. Jeśli chcesz trzymać do końca to ten wywód nie interesuje Ciebie.
Porownaujac do lokaty to przy zerwaniu lokaty zawsze tracisz odsetki i rzadki kiedy masz fajne lokaty na nie nowe środki i powyżej 3msc.
  • Odpowiedz
Na stronie obligacjeskarbowe.pl powinien być oficjalny kalkulator pokazujący całą kwotę na dany dzień wykupu.


@Mmiko: W zasadzie coś takiego (symulator) jest, tylko dostępne dla posiadacza obligacji. Tzn. po zalogowaniu w serwisie, gdy klikniesz w menu w "Przedterminowy wykup", widzisz dokładnie kwoty "kary" i narosłych odsetek na dzień wykupu (nie ma tylko podatku Belki, który musisz sobie odliczyć sam od narosłych odsetek).

Myślałem, że uda mi się wkleić screena, ale akurat mają przerwę techniczną (do godz. 14) ¯\(ツ)/¯, więc jeśli nie zapomnę, wkleję
sammler - >Na stronie obligacjeskarbowe.pl powinien być oficjalny kalkulator pokazują...

źródło: Zrzut ekranu 2024-03-16 094101

Pobierz
  • Odpowiedz