Wpis z mikrobloga

Byłem u dentysty, by ogarnął prosty, malutki ubytek w górnej 3. Ogarnął temat, ale od tego czasu zauważyłem, że gdy gryzę coś twardszego tym zębem, to mnie boli (możliwe, że przypadkowo zbiegło się to w czasie). Nie boli gdy się w ząb stuka, dmucha, czy traktuje zimnem. Tylko gdy coś gryzę. Trwa to już z 3 miesiące, w tym czasie były jakieś opatrunki zakładane, zdejmował nawet tą plombę itd. Nic nie pomaga, stwierdził, że to raczej nie jest związane z tą plombą.

Wysłał mnie do innego dentysty typowo od dziąseł i tamten znalazł kawałek jedzenia pod dziąsłem i stwierdził, że teraz będzie ok. Minął tydzień, ale sytuacja w ogóle się nie poprawia. Miał ktoś taki przypadek? Macie jakiś pomysł? Dentyści niczego nie widzą,

#stomatologia #zeby #pytanie #zdrowie
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@becvvv: Miałem tak samo. Pierwsze leczenie - po nim ból jedynie podczas gryzienia. Ten sam dentysta rozwalił wszystko i zrobił od początku. I dalej to samo - przez 2 lata. Ostatecznie po kolejnej poprawce u innego dentysty - problem minął. Okazało się, że tamten jakoś za płytką warstwę wypełnienia zrobił czy coś i przy gryzieniu - podrażniany był nerw.
  • Odpowiedz
@becvvv: jakbym o sobie czytała, mam ten problem już od listopada. Nic z tym nie robię bo przypomina o sobie tylko podczas gryzienia naprawdę twardych rzeczy i jest w siódemce. Obok tej siódemki mam ósemkę rosnącą poziomo wiec myślałam że to może od tego. Ale ta sama kolejność u mnie była - ząb nie bolał ale było przebarwienie na plombie wiec poszlam to wymienić, później ból, później zrywanie plomby i
  • Odpowiedz
@becvvv: @czarna_olewka jeżeli wypełnienie zostało dobrze dopasowane, to jest jeszcze jedna opcja. W przypadku głębokiego ubytku może być tak, że w tej najgłębszej części wypełnienia materiał źle się przykleił i podczas gryzienia "ciągnie" w tym miejscu, co powoduje ból. Trzeba wymienić wypełnienie, a przy tak długich objawach zastosowałabym dodatkowo materiał bioaktywny biodentine (wtedy usuwa się wypełnienie, odbudowuje brakujące ściany, a resztę ubytku wypełnia biodentyną. Po kilku dniach zewnątrz części
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: hejka, gdy z całej siły zaciskam szczękę to ten ząb nie boli więc raczej można wykluczyć źle dopasowane (za wysokie) wypełnienie. Obie plomby robiło 2 różnych dentystów więc czy mogli popełnić ten sam błąd i niedostatecznie "upchac" wypełnienie? Dzięki za radę, popytam w gabinetach o biodentine :)
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@SkrytyZolw u mnie zdjął wypełnienie i włożył tam coś tymczasowo. Mówił że gdyby wypadło to mam się zgłosić. Było to białe, wyraźnie bielsze niż plomby. Nic to nie zmieniło, nadal boli przy gryzieniu
  • Odpowiedz
@becvvv: to jest dziadostwo obecnie niezalecane, może tylko zaszkodzić. Trzeba zrobić tak jak napisałam powyżej. A leczenie wykonać koniecznie w osłonie koferdamu i stosując powiększenie w postaci lup lub mikroskopu stomatologicznego. Zachowanie żywotności zęba jest bardzo ważne dla jego długotrwałego utrzymania.

Zrobiłabym też zdjęcie microCBCT i sprawdziła czy na pewno nie jest to ząb kwalifikujący się do leczenia kanałowego.
  • Odpowiedz
  • 0
Trzeba wymienić wypełnienie, a przy tak długich objawach zastosowałabym dodatkowo materiał bioaktywny biodentine (wtedy usuwa się wypełnienie, odbudowuje brakujące ściany, a resztę ubytku wypełnia biodentyną


@SkrytyZolw: byłem dzisiaj u dentysty, wspomniałem o tym, to powiedziałą, że biodentyna jest super, ale w tym przypadku w ogóle nie ma sensu, bo ją się stosuję, gdy korzeń jest daleko od miazgi.

Próbuję jeszcze dojść do siebie po wycenie 2 reendo: 2500 + 3500
  • Odpowiedz
@becvvv: baba nie wie czym jest biodentyna i do czego się ją stosuje...
To baardzo dużo, samo reendo czy z odbudowi zęba? Sugeruję iść gdzie indziej, weź tylko zdjęcie rtg od nich. Poszukaj endodonty leczącego pod mikroskopem i z tomografem cbct na miejscu, mającego biodentynę w cenniku (lub pytaj o nią telefonicznie).
  • Odpowiedz