Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (937)

Rosja
Podejrzewa się, że Rosja zakłócała ​​sygnał satelitarny samolotu, którym wracał z Polski brytyjski minister obrony Grant Shapps. Według rozmówców agencji Reuters, sygnał GPS samolotu został zablokowany na około 30 minut, gdy samolot leciał w pobliżu obwodu królewieckiego. Dodali, że telefony komórkowe nie mogły wówczas łączyć się z Internetem, dlatego samolot musiał skorzystać z alternatywnych metod, aby określić swoje położenie. Brytyjskie Ministerstwo Obrony odmówiło oficjalnego komentarza w tej sprawie. „The Times” pisze również, że Rosja regularnie zakłócała ​​sygnał brytyjskich samolotów startujących z bazy lotniczej Akrotiri na Cyprze, ale zdarza się to rzadko w przypadku samolotów przewożących brytyjskich urzędników wysokiego szczebla.
Źródło

Ukraina
Komisja Europejska przygotowuje się do przedstawienia propozycji konfiskaty dla Ukrainy od 15 do 20 miliardów euro zysków z zamrożonych w Europie aktywów Rosji. Jak wynika z artykułu, choć urzędnicy mają nadzieję na osiągnięcie porozumienia w sprawie przekazania dochodów, nie spodziewają się jeszcze porozumienia w sprawie przeznaczenia tych pieniędzy, gdyż część państw sprzeciwia się wykorzystywaniu ich na finansowanie ukraińskiej armii, woląc je raczej wydać na rzecz odbudowy i wysiłków humanitarnych.
Źródło

Prezydent Francji Emmanuel Macron zasugerował wysłanie wojsk do Odessy w przyszłym roku. Jak wynika z publikacji, 21 lutego br. Macron oświadczył, że w związku z napiętą sytuacją w wojnie Rosji z Ukrainą Francja będzie zmuszona wysłać wojska na Ukrainę. „W każdym razie w nadchodzącym roku będę musiał wysłać część moich ludzi do Odessy” – powiedział szef Francji.
Źródło

Niemiecki producent broni Rheinmetall poinformował w czwartek, że planuje otworzyć co najmniej cztery fabryki na Ukrainie i jest na dobrej drodze do osiągnięcia rekordowej sprzedaży w wysokości 10 miliardów euro w tym roku. Koncern spodziewa się wyprodukować 700 tys. pocisków w 2025 r. i do 500 tys. w tym roku.
Źródło

Białoruś
Od początku tego roku na Białorusi zidentyfikowano 260 osób, które przekazały datki na rzecz grup „ekstremistycznych”. Łączna kwota darowizn wyniosła ponad 5 tysięcy dolarów. Jednocześnie siły bezpieczeństwa zmusiły ich do przekazania „dobrowolnych datków” na swoją rzecz na kwotę ponad 365 tys. dolarów. MSW oświadcza, że ​​prowadzi szereg działań mających na celu przeciwdziałanie finansowaniu organizacji „ekstremistycznych” i otrzymywaniu od nich pieniędzy za „destrukcyjną” działalność na Białorusi. W 2023 r. wszczęto 17 spraw karnych na podstawie artykułu dotyczącego finansowania ugrupowań „ekstremistycznych”.
Źródło

Litwa
Seimas rozpatrzy pół tuzina poprawek zaproponowanych przez parlamentarzystów różnych frakcji, które od 1 maja pozwolą mieszkańcom i firmom na dobrowolne wpłacanie środków na finansowanie obronności kraju. Zmiany przewidują płatność miesięczną lub jednorazową – wniosek o wsparcie należy złożyć do Państwowej Inspekcji Skarbowej, podając kwotę. W 2022 r. obywatele Litwy przekazali 28,724 mln euro, wpłacając 1,2% podatku dochodowego. Z tej kwoty armia otrzymała 112,9 tys. euro.
Źródło

Łotwa
Z nowego badania przeprowadzonego przez Łotewskie Centrum Środowiska, Geologii i Meteorologii (LVĢMC) wynika, że ​​do końca tego stulecia linia brzegowa Łotwy może cofnąć się o 25–35 metrów z powodu erozji. Linia brzegowa Łotwy ma ponad 500 kilometrów długości, ale do 2009 r. nie prowadzono krajowego monitoringu erozji wybrzeża. LVĢMC opracowało nową metodologię zdalnej obserwacji zmian wybrzeża. Wykorzystywane są dane satelitarne za okres od 2017 do 2022 roku oraz pomiary z dronów. Aby ograniczyć ryzyko erozji brzegów, gminy mają także dostęp do pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej o wartości 35 mln euro, które przeznaczone są nie tylko na walkę z erozją brzegów, ale także na przeciwdziałanie powodziom. Jednakże Sandra Bērziņa, doradca ds. ochrony środowiska Związku Gmin Łotewskich, potwierdziła, że ​​ratowanie wybrzeża staje się coraz pilniejszym problemem dla gmin przybrzeżnych, a rozwiązania są kosztowne:
Źródło

Estonia
Echa opisywanego wczoraj ataku w Wilnie wobec rosyjskiego opozycjonisty, Leonida Wołkowa, zatoczyły szersze kręgi w państwach bałtyckich i jak donoszą media, pod tym względem najwyraźniej rosyjski atak odniósł pewien skutek. W Estonii, gdzie mieszka kilku rosyjskich dysydentów, wzrosły obawy co do ich bezpieczeństwa.
Źródło

Polecam:

Gdyby wiedzę na temat wizyty prezydenta Dudy i premiera Tuska w Waszyngtonie czerpać wyłącznie z zachodnich mediów to przebiły się trzy kwestie, trzy komunikaty strategiczne.Po pierwsze odnotowano fakt wspólnej wizyty, co odczytano jako manifestację jedności narodowej w trudnych czasach, mimo wyraźnych i oczywistych podziałów politycznych. Uznano to zarówno za korzystny przejaw rozsądku, ale również sygnał o powadze sytuacji na wschodniej flance.

Artykuł Marka Budzisza
Polska wizyta w Białym Domu. "Jeśli udałoby się nam porozumieć, to nasze interesy, być może zyskałyby mocniejsza pozycję"

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja
  • 2
  • Odpowiedz