Wpis z mikrobloga

Na jakim poziomie trzeba/warto znać JS i TS razem z playwright żeby w tej dzisiejszej #!$%@? mieć jakąkolwiek szansę na znalezienie pracy? (z manualem exp 2-3 lata).
Potrzebuję jakiś punkt odniesienia żeby obrać sobie cel i plan działania. Jako mniej więcej podstawę znajomości PW przyjmuję przerobienie kursu jaktestowac.

#testowanieoprogramowania #qa
  • 11
  • Odpowiedz
@Piks0n: szukanie pracy, playwright, kurs jak testowac ( ͡º ͜ʖ͡º)
A jakie masz doswiadczenie w automatyzacji czy programowaniu?
  • Odpowiedz
Trudne pytanie się wylosowało.
PW to stosunkowo młody twór, trudno trafić na projekt który ma duży framework i ludzi którzy Cię w niego wdrożą. Większość ofert na PW zakłada dużą samodzielność lub nawet stawianie frameworka od zera. Ilość ofert z PW rośnie i to znacznie szybciej niż się większość osób spodziewało, ale nadal jest w tyle za selenium.

Żeby w miarę sprawnie dostać dziś pracę z PW, w mojej ocenie trzeba być na takim poziomie, który pozwoli Ci wejść i stawiać framework do testów automatycznych od zera. W PW jest to stosunkowo proste, zwłaszcza w porównaniu do selenium. + dokumentacja do PW jest dobra i sporo ułatwia w pierwszych krokach.
Jeżeli umiesz postawić projekt wraz z plikiem konfiguracyjnym od zera (o ile w PW można mówić, że stawia się coś od zera bo naprawdę wszystko czego potrzebujesz na start już tam jest) to jest ok. Podzielenie aplikacji zgodnie z POP/POM, stworzenie folderów na helpery, test daty, podłączenie pw do Bazy, napisanie testów do API, kodzenie na takim poziomie, żeby spokojnie sobie działać z enumami, pętlami, instrukcjami warunkowymi, pisaniem selectorów, tworzeniem modeli, pisanie kodu zgodnie z dobrymi praktykami (solid np.) Właściwie daje pracę bardzo szybko, bo ludzi którzy ogarniają PW jest cholernie mało (szukaliśmy kogoś takiego w zeszłym roku i był dramat. Dosłownie).

Jeżeli
  • Odpowiedz
  • 0
@Pmpa:
Pisałem trochę frontendowe testy w PW do tej pory. JS i TS stricte nie uczyłem się jeszcze.

@diarrhoea

jeżeli potrafisz pisać asercje, przeklikiwać aplikację, działać na listach, wiesz czym są enumy jak można ich użyć, wiesz jak pisać reużywalny kod to
  • Odpowiedz
@Piks0n: troche czyli pewnie nic. Skoro zaczynasz od zera to najbezpieczniej jest postawic na java selenium.
A zeby wyrobic solidne podstawy programowania to proponuje zaczac od projektu w javie w springu.
  • Odpowiedz
@Pmpa: Nie zgadzam się. Postawisz kroki w Javie + Selenium i potem zostaniesz tam na pierdyliard lat* jak mase testerów, którzy nauczyli się jednego narzędzia i kurczowo się go trzymają przez całą karierę. Solidne podstawy programowania też można sobie wyrobić na podstawie TS.
@Piks0n Od tego roku cisnę w PW i uczę się TS/JS. Pierwsze kroki to kurs, już wspominany na jaktestowac.pl (fajne podstawy za darmo, akurat teraz odpalili
  • Odpowiedz
@Kermii: postawisz kroki w playwrighcie i nikt cie nie zatrudni bo masz 0 doswiadczenia w automatyzacji, a liczba projektow z pw przytlaczajaco mniejsza niz java selenium
  • Odpowiedz
  • 0
@Pmpa: Ostatnio na live jaktestować mówili o tym, 300 ofert pracy na selenium i cypress, 100 parę na PW, tyle że w ciągu kilku miesięcy ofert na PW przybyło z chyba 20-40 do tych właśnie ponad 100. Jest to przyszłościowy framework. Firmy często migrują z cypressa na PW.
A ja javy nie trawię i pogrzebałem w PW już kilka godzin i mi się spodobał, więc nie zmieniam decyzji.

@Kermii
  • Odpowiedz
  • 2
@Piks0n PW już dogonił cypressa (liczba pobrań paczki) i w mojej ocenie jak MS nie zrobi niczego głupiego a dalej będzie rozwijało narzędzie w tak dynamiczny sposób to w przeciągu 2 lat mamy lidera rynku.
Kolega @Pmpa też mądrze pisał. Może być taki scenariusz, że nauczysz się PW a nie będzie zatrudnienia jakbyś to zrobił w starym stylu czyli np. selenium. Ja jednak wychodzę z założenia, że TS i PW
  • Odpowiedz
@Piks0n: prezes kodilli powiedzial ze brakuje 40 tysiecy ludzi w it, wiec proponuje zebys sie zapisal na bootcamp ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Przejrzales oferty z kategorii testing? Przefiltrowales to po stazysta, junior? I potem jeszcze dorzuciles do tego lokalizacje?

Mi sie podoba robienie botow do gier w ktore malo kto juz gra, szkoda tylko ze nikt mi za to nie zaplaci sensownych pieniedzy
Fajnie ze framework ci sie spodobal, pozostaje mi jedynie zyczyc ci powodzenia. Uczyc sie napewno warto ale jezeli twoim celem jest
  • Odpowiedz
  • 0
@Pmpa: Jaki staż jak pisałem, że pracuję i mam ponad 2 lata expa, a lokacja nie ma znaczenia, bo robię zdalnie. Dopóki mam stabilną robotę, to nie zaboli mnie jeśli nie będę mógł przed najbliższe parę miesięcy znaleźć nic z PW, a HRówki namiętnie szukają ludzi z min. 3 latami expa.
  • Odpowiedz