Wpis z mikrobloga

Na jakim poziomie trzeba/warto znać JS i TS razem z playwright żeby w tej dzisiejszej #!$%@? mieć jakąkolwiek szansę na znalezienie pracy? (z manualem exp 2-3 lata).
Potrzebuję jakiś punkt odniesienia żeby obrać sobie cel i plan działania. Jako mniej więcej podstawę znajomości PW przyjmuję przerobienie kursu jaktestowac.

#testowanieoprogramowania #qa
  • 11
Trudne pytanie się wylosowało.
PW to stosunkowo młody twór, trudno trafić na projekt który ma duży framework i ludzi którzy Cię w niego wdrożą. Większość ofert na PW zakłada dużą samodzielność lub nawet stawianie frameworka od zera. Ilość ofert z PW rośnie i to znacznie szybciej niż się większość osób spodziewało, ale nadal jest w tyle za selenium.

Żeby w miarę sprawnie dostać dziś pracę z PW, w mojej ocenie trzeba być
  • 0
@Pmpa:
Pisałem trochę frontendowe testy w PW do tej pory. JS i TS stricte nie uczyłem się jeszcze.

@diarrhoea

jeżeli potrafisz pisać asercje, przeklikiwać aplikację, działać na listach, wiesz czym są enumy jak można ich użyć, wiesz jak pisać reużywalny kod to możesz śmiało szukać.

Podzielenie aplikacji zgodnie z POP/POM stworzenie folderów na helpery, test daty, podłączenie pw do Bazy, napisanie testów do API, kodzenie na takim poziomie, żeby spokojnie sobie
@Piks0n: troche czyli pewnie nic. Skoro zaczynasz od zera to najbezpieczniej jest postawic na java selenium.
A zeby wyrobic solidne podstawy programowania to proponuje zaczac od projektu w javie w springu.
@Pmpa: Nie zgadzam się. Postawisz kroki w Javie + Selenium i potem zostaniesz tam na pierdyliard lat* jak mase testerów, którzy nauczyli się jednego narzędzia i kurczowo się go trzymają przez całą karierę. Solidne podstawy programowania też można sobie wyrobić na podstawie TS.
@Piks0n Od tego roku cisnę w PW i uczę się TS/JS. Pierwsze kroki to kurs, już wspominany na jaktestowac.pl (fajne podstawy za darmo, akurat teraz odpalili płatny kurs
@Kermii: postawisz kroki w playwrighcie i nikt cie nie zatrudni bo masz 0 doswiadczenia w automatyzacji, a liczba projektow z pw przytlaczajaco mniejsza niz java selenium
  • 0
@Pmpa: Ostatnio na live jaktestować mówili o tym, 300 ofert pracy na selenium i cypress, 100 parę na PW, tyle że w ciągu kilku miesięcy ofert na PW przybyło z chyba 20-40 do tych właśnie ponad 100. Jest to przyszłościowy framework. Firmy często migrują z cypressa na PW.
A ja javy nie trawię i pogrzebałem w PW już kilka godzin i mi się spodobał, więc nie zmieniam decyzji.

@Kermii
A masz
@Piks0n PW już dogonił cypressa (liczba pobrań paczki) i w mojej ocenie jak MS nie zrobi niczego głupiego a dalej będzie rozwijało narzędzie w tak dynamiczny sposób to w przeciągu 2 lat mamy lidera rynku.
Kolega @Pmpa też mądrze pisał. Może być taki scenariusz, że nauczysz się PW a nie będzie zatrudnienia jakbyś to zrobił w starym stylu czyli np. selenium. Ja jednak wychodzę z założenia, że TS i PW z całym
@Piks0n: prezes kodilli powiedzial ze brakuje 40 tysiecy ludzi w it, wiec proponuje zebys sie zapisal na bootcamp ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Przejrzales oferty z kategorii testing? Przefiltrowales to po stazysta, junior? I potem jeszcze dorzuciles do tego lokalizacje?

Mi sie podoba robienie botow do gier w ktore malo kto juz gra, szkoda tylko ze nikt mi za to nie zaplaci sensownych pieniedzy
Fajnie ze framework ci
  • 0
@Pmpa: Jaki staż jak pisałem, że pracuję i mam ponad 2 lata expa, a lokacja nie ma znaczenia, bo robię zdalnie. Dopóki mam stabilną robotę, to nie zaboli mnie jeśli nie będę mógł przed najbliższe parę miesięcy znaleźć nic z PW, a HRówki namiętnie szukają ludzi z min. 3 latami expa.