Wpis z mikrobloga

#gielda

Inflacja w US ani myśli dalej spadać
Mam dysonans poznawczy bo stawiałem na krótki epizod reflacyjny a kolejny odczyt po tragicznym styczniowym jest zły

Jako że rentowności na świecie są mocno ze sobą związane pomimo różnej sytuacji gospodarczej, ale również dlatego że ludzie, jako zagregowany konsument postępują raczej podobnie, to zaczynam wątpić w szybkie obniżki stóp również w EZ i UK

W US praktycznie nic już nie wskazuje na większe cięcia. A wyceniane w tym roku jest na teraz 90bp

Fed stoi na stanowisku że monpol jest restrykcyjna, ale nic tego nie potwierdza
Jak długo będą udawać że jest ok?
Co mogą zrobić? Zmienić retorykę, zmienić dotplot, zwiększyć QT. To ostatnie na pewno się nie stanie.
Te pierwsze mają mocno ograniczony wpływ, bo prawie nic nie jest wyceniane na krótkim końcu. Dług korporacyjny czy mortgage to 5-10y rates.
Do tego jest rok wyborczy.

Wnioski takie że all in long rentowności wydaje się coraz gorszym pomysłem
Short eurusd wydaje się dobrym zagraniem
I oczywiście follow the money. Kupuj to gdzie płyną pieniadze. W US z CHIPS, IRA i IIJA acts. W Polsce z KPO
  • 4
@151346136 zawsze sie zastanawiam skad ta wiara/ nadzieja / oczekiwania niepotrzebne skrwslic... ludzi dot obnizki stop procentowych?

Dlaczego mialy by nie zostac tu gdzie sa przez nast np 2 lata albo 4lata...?
Dlaczego mialy by nie zostac tu gdzie sa przez nast np 2 lata albo 4lata...?


@dcom: Kiedy ostatni raz stopy były > 2% ? 5-10 lat temu? Niskie stopy stały się nową normą. Nie sądzę żeby obecny poziom utrzymał się dłużej niż rok - dwa.
@dcom jeżeli inflacja spadła, spada do celu, to nie ma żadnego powodu by trzymać stopy procentowe wysoko

Obecnie stopy procentowe mają ograniczony wpływ bo zarówno konsumenci zafixowali mortgage przy stopach 0% jak i biznes zrobił to samo z kredytem.

To pierwsze spowodowało zamarcie rynku mieszkaniowego i spadek mobilności. Plus ludzi nie stać na kupno domu przy obecnej cenie kredytu
A to drugie z czasem minie i trzeba będzie dług zrolowac, na co