Wpis z mikrobloga

#hydraulika #kaloryfer #ogrzewanie #kociol

Cześć Mireczki, mam uciążliwy problem ze stukającymi rurami od ogrzewania. Mam na piętrze 7 kaloryferów żeberkowych i przez większość czasu coś cyklicznie stuka. Na 2 z 7 kaloryferach mam zawory F15KS a na pozostałych 5 po prostu idą rury i nie mają żadnej regulacji. Co może powodować takie stukanie? Czy np. syf w kaloryferach i warto byłoby je przepłukać, czy też odwrotnie podłączony któryś (albo i wszystkie) z grzejników? Obmacałem każdy z grzejników i w każdym górna rura jest ciepła, a dolna zimna. Wrzucam linka do odsłuchania.

https://vocaroo.com/1ljtyVx0jKou
  • 16
  • 0
@AbaKowner: Instalacja otwarta, więc czujnik w piecu nie jest podłączony. Ale na przy zaworze, w którym się wpuszcza wodę do układu jest manometr i pokazuje 0.4 bara i choćbym nie wiem ile wody nie dolał, to jest tyle cały czas. Już raz spuszczałem całą wodę z układu, bo myślałem że jest jakiś gnój w środku i rzeczywiście, wyleciało trochę dziadostwa, ale problem nie ustał.

@Wiskoler_double Wiesz co, jakbym miał strzeliać liczbami
@hustle: Wiesz, że jak się uzupełnia czynnik w instalacji to w najwyższym punkcie trzeba odpowietrzyć? Sprawdzamy ciśnienie instalacji, jakie pokazuje manometr. Powinno być ono na poziomie od 1 do 2 barów. Jeśli jest nieco niższe, możemy spróbować uzupełnić instalację wodą, by podnieść ciśnienie
  • 0
@AbaKowner: Tak, odpowietrzałem każdy kaloryfer kilkukrotnie. Co do ciśnienia 1-2 bar, to popraw mnie jeśli się mylę, ale ma to zastosowanie wyłącznie w układzie zamkniętym. U mnie jest układ otwarty i ile bym wody nie nalał, to nie jestem w stanie przekroczyć 0.4 bar
@hustle: długie odcinki prostych rur zabetonowane na sztywno w przejściach przez deki czy w ścianach. Ewentualnie ciasno ułożone rury na sobie. To wszystko podczas rozgrzewania doprowadza właśnie do takich stuków. Jak się instalacja rozgrzeje, to stuków brak. Najczęściej się spotykałem z tym w instalacjach z rur stalowych.
@hustle: jak to dom prywatny z piecem w piwnicy, to najpierw zlokalizuj która rura powoduje stuki. Na pewno będzie to zasilanie. Jak masz to rozgałęzione na poziomie piwnicy, to sobie pozakrecaj grzejniki i zostaw tylko te z jednego odejścia. Rozpalasz w piecu delikatnie i #!$%@?. Jak nic nie stuka, to otwierasz następne. Jak zlokalizujesz winną rurę, to obwierc czy rozkuj sobie od dołu wokół miejsc, gdzie przechodzi przez dekę tak, by
@hustle: jak piecem sterujesz zwykłym termostatem, który tylko go włącza i wyłącza, to spróbuj zmniejszyć temperaturę zasilania. Będzie dogrzewało ciut dłużej, ale rury będą się mniej wydłużać po starcie pieca. Jakby się okazało, że nie dogrzewa do zadanej temperatury, to wtedy zwiększysz. Najlepiej jednak się sprawdzi pogodówka.