Wpis z mikrobloga

#kryptowaluty #bitcoin
Siema, mam pytania dotyczące technicznej rzeczy związanej z krypto na PoW.
Hipotetycznie, załóżmy, że osoba x osiągnęła 51% mocy wydobywania btc no i daje jej to możliwość na blokowanie transakcji, podwójne wydawanie etc. No ale właśnie wróćmy do tego "blokowania transakcji", w jaki sposób technicznie coś takiego się odbywa? Bo zakładając, że mam te 51% mocy i mam plan zablokowania adresu x, no to gdzie ja w ogóle mogę czegoś takiego dokonać? To 51% mocy daje mi "pole do manipulacji", ale gdzie ja w dosłownym tego słowa znaczeniu mogę to wykorzystać, innymi słowy gdzie i co muszę wpisać (?) (Posiadając 51% mocy obliczeniowej) , aby osiągnąć mój cel?
  • 21
@kexus512: Tak tak, to rozumiem. W sensie rozumiem dlaczego mamy tę moc manipulacji, ale nie rozumiem w jaki sposób można ją wykorzystać. Zobrazuje to na przykładzie:
Załóżmy, że chcę zburzyć dom i mam do dyspozycji ciężarówkę z kulą o wadze n.
Okazuje sie, że ta kula jest zbyt lekka, więc zmieniam ją na jakąś cięższą i tak dalej, dalej, ... , aż mam kule o wadze wystarczającej do rozwalenia budynku.
No
No ale właśnie wróćmy do tego "blokowania transakcji", w jaki sposób technicznie coś takiego się odbywa


@Ap-maokai-abuser: blokowanie polega na ignorowaniu pewnych transakcji i nie umieszczaniu ich w swoich blokach, jeżeli masz 51% to częściej znajdujesz bloki i teoretycznie możesz manipulować co trafia do bloku i tym samym do najdłuższego chaina
@Atari_65XE: Okej rozumiem idee blokowania, teraz jeszcze pytanie jak ją zastosować, tj. chcę umieścić gdzieś jakiś skrypt, który będzie mi ignorował te bloki? Bo cały czas nie doszliśmy do istoty tego o co pytam, czyli jak tym manipulować z poziomu kodu, bo cały czas hipotetyzujemy, że "możesz manipulować, możesz x, możesz y", ale wciąż nie kumam z jakiego poziomu my tym manipulujemy? Bo na razie to brzmi tak, jak gdyby fakt,
@Ap-maokai-abuser: soft do kopania BTC cały czas robi cenzurę ale na bazie opłacalności, wybiera transakcje które mają największe fee, twoja transakcja może kwitnąć w mempoolu tygodnie zanim ją ktoś wykopie jeżeli nie dasz rynkowego fee, nie wiem jak to jest konfigurowane z poziomu klienta minera, musiałbyś się zagłębić w kilenta koparki
https://mempool.space/pl/