Wpis z mikrobloga

Mam konto na #revolut nigdy nic tam nie wpłacałem ani nie wypłacałem
jedyne co to zgarnąłem jakieś 2 lata temu jakieś #kryptowaluty polkadoty warte 30 zł za udział w jakimś quizie
polkadoty zamieniałem na BTC i tak to sobie leżało
dziś sprawdzam a tam wartość krypto wyceniona na 70 cebulionów ( ͡ ͜ʖ ͡)
Jak to jest z rozliczaniem podatku?

Osoby, które osiągnęły przychód lub poniosły wydatki związane z kryptowalutami

1. Nie rozliczam się z wymiany krypto na krypto?
2. Jeżeli nic nie wypłaciłem to się nie rozliczam?
3. Gdybym wpłacił PLN i zamienił je na krypto też bym się nie rozliczał?
4. jedyna opcja to w której się rozliczam w PIT to zamiana krypto na PLN (bo dopiero wtedy wiem czy osiągnąłem zysk bądź stratę)?

dobrze kombinuję?
  • 14
@Dwudziestydrugi:
1. nie rozliczasz tego
2. wypłata na konto nie ma nic wspólnego z rozliczaniem, sam ruch na gieldzie trzeba rozliczać
3. wtedy w Twoim interesie jest wykazać koszt (stratę) by potem przy ewentualnym zarobku zapłacić mniejszy podatek
4. tak, przy krypto na waluty FIAT

5. no ale 70zł to ja bym olał
@Durantosiu: @moznu_
Dzięki
czyli na ten przykład z zamiany fiata na pieseła musiałbym się rozliczyć pomimo faktu, że dopóki kasa jest krypto to nie wiem czy mam zysk czy stratę (z punktu widzenia US to strata).
A istnieje może coś takiego jak revoult made in poland, gdzie nie musiałbym martwić się samodzielnym rozliczaniem?
@Dwudziestydrugi: wymiana fiata na pieseła to twoj poniesiony koszt więc nie ma co prezentu robić skarbówie i tego nie wykazywać
@Kleklerq : to jest twoj poniesiony koszt więc jeżeli tego nie wykażesz to zapłacisz ewentualny podatek od wyższej kwoty ( samego przychodu)

przykład: wpłacam 100zł na giełdę, kupuję coina, sprzedaję/wymieniam go spowrotem na PLN i otrzymuję kwotę 200zł

jeżeli nie wykażesz poniesionej straty/kosztu z zakupu tego coina w wysokości 100zł to