Wpis z mikrobloga

Czy opłaca się kupować procki AMD bez grafiki?

Jestem w trakcie wybierania sprzętu nie gamingowego ze średniej półki i o ile ktoś chce (lub musi) mieć sprzęt z integrą to Vegi są chyba bezkonkurencyjne. Jednak odpowiedniki tych procków bez grafiki (czyli X) nie wychodzą już tak opłacalnie.
Przykładowo porównanie 12400F do sądzę bezpośredniej konkurencji czyli 5600X lub 5700X
Wydajność Intela podobna. Ciut lepsza od 5600X ale ciut gorsza od 5700X.
Grzeje się mniej oraz ma dodatkowo lepsze chłodzenie BOXowe.
Zużycie energii w spoczynku mniejsze o kilka W ale ciut wyższe przy max obciążeniu.
Ceny?
12400F = 569 - 605zł
5600X = 590 - 605zł
5700X = 764 - 779zł
Kiedy AMD stało sie nawet droższe od Intela?

#komputery #procesory #amd #intel
  • 18
@4pietrowydrapaczchmur trochę ponad 600zl to ja za ryzena 7500f zapłaciłem na aliexpress jakiś czas temu

Am4 na AMD w obecnej chwili przy składaniu nowego komputera nie ma absolutne żadnego uzasadnienia

A grafikę to za 200zl kupisz nawet rx580 8gb jak się chce tanio i coś co nawet jeszcze jakoś działa na przeczekanie
Grzeje się mniej oraz ma dodatkowo lepsze chłodzenie BOXowe.

tak bardzo poprawili je? masz test porównawczy?
bo stockowe od amd względem czarnego intela z lga1200 było parokrotnie cichsze.

zależy co masz na myśli poprzez grzeje się mniej, efektywność energetyczną mają taką samą w zasadzie więc i tyle samo ciepła wydzielają wykonując taką samą pracę.

Zużycie energii w spoczynku mniejsze o kilka W ale ciut wyższe przy max obciążeniu.

tu ryzen miał mniejsze
@Norskee: kiedyś tez mieszkania były tańsze. Ja podałem 3 najtańsze dzisiejsze ceny z ceneo.
AM4 ma zdecydowanie większe uzasadnienie niz podstawka 1700 od intela i jesli masz ograniczony budżet bo wszystko pod AM5 jest droższe. Także proszę. Nie idźmy ta drogą. Jesli już masz budżet x2 to porównaj tu procki intela i AMD z wyższej półki.

@mirek63479 ale sam widzisz ze w porównaniu wydajność jest w zasadzie taka sama lub mniejsza.
@4pietrowydrapaczchmur tzn co wszystko jest droższe
32gb ramu 6000cl30 kupiłem za 475zl, mobo za 507(b650m hdv m2) i 7500f za trochę powyżej 600 ale z Aliexpress

Policz sobie o ile drozej wyszło względem tego 12400 czy 5600x,.jaka jest różnica w wydajności i jaka jest różnica wartości przy odsprzedaży i możliwość rozbudowy (eol) platformy

Trzeba być skończonym debilem żeby teraz cokolwiek na ddr4 składać z nówek
Stówę zaoszczędzisz mając jednocześnie 20% mniej wydajności
@Norskee: niektórzy (jak ja) wolą kupić tego typu towar od polskiej firmy. Z wielu względów.
Alidrogo było kiedyś tańsze od Alletanio ale te czasy sie skończyły wraz z wprowadzeniem dodatkowych opłat na produkty z Chin. Wiem bo robię zakupy na obu platformach. Dlatego sory ale wolę kupić płytę główną od nawet Morele czy innego mniej polecanego polskiego sklepu i mieć możliwość gwarancji 2 lat niż kupowac od jakiegoś chińskiego noname i
@4pietrowydrapaczchmur ale chłopie to tylko cpu na Ali kupiłem mozesz dać te 100 więcej i kupić w Polsce xD

Czytaj ze zrozumieniem,

Ramy były z xkomu a mobo z Vobis. Mirek ostatnio z moją podpowkedzia kupił mobo za 470 bodajze więc nawet taniej niż ja

I wciąż 7500f z ddr5 zjada te twoje 12400f i 5600x na śniadanie a za kilka lat mogę wrzucić na tę samą podstawkę dużo nowsze CPU bez
@Norskee: Sprawdziłem i nie mogę odmówić ci racji.
7500f na AM5 jest lepszy od 5700X przy czym jego koszt w Trayu to obecnie 770zł + oczywiście chłodziwo za 100zł czyli jakby nie było jest różnica między 570zł a 870zł i (jak już mówiłem) płyta pod AM5 to wydatek dodatkowych kilkuset zł więcej. A nie wyszliśmy jeszcze z procesora np na pamięć ram. Zatem tak. Wydając kilkaset zł więcej da się skomponować
@4pietrowydrapaczchmur płyta am5 jak już pisałem 507zl albo i mniej, więc gdzie masz.kilkaset i dodatkowo to całkiem solidna płyta tylko bez wodotrysków

Do 7500f możesz za darmo albo za piątaka też dostać boxowe chłodzenie bo jest tego multum na rynku i ten box spokojnie wystarcza jak nie grasz w cinebencha
Prawie wszyscy mimo to i tak w ogóle nie otwierają boxowego chłodzenia i za uśmiech oddadzą swoje nieodpakowane

Jak już pisałem
475zl
@4pietrowydrapaczchmur ta, dopłacasz 10-13% a masz 20+% więcej wydajności i świeżą platformę na której za kilka generacji możesz wrzucić o wiele mocniejszy procesor

No ale #!$%@? tam lepiej zaoszczędzić 150 zł i mieć martwą już platformę i dodatkowo żeby zaraz nie dało się nic z tego odsprzedać w jakichkolwiek sensownych pieniądzach, bo nikt nie będzie chciał tego kupić jak zechcesz coś ulepszyć a juz stoisz w zasadzie pod ścianą xD

Specyfika internetu
@Norskee: ale wiesz że to nadal offtop z twojej strony?
Temat wątku to porównanie AMD do Intela a nie przekonywanie do zakupu jakiegoś konkretnego procka.
Także nawet nie chce mi sie już po raz kolejny prostować twoich cenowych bzdur pod tezę.
Kup 7900x. W końcu jest jeszcze lepszy. Albo sprzedaj nerkę i kup coś Threadrippera. W końcu są jeszcze lepsze
tu ryzen miał mniejsze w idlu, natomiast to nie ma żadnego znaczenia przy takich małych różnicach. błąd pomiaru praktycznie


@10129: a to coś jest nie tak, jak Ryzen nie-APU bierze mniej w idle niż Intel ;)
Ostatnio przeskakiwałem z 12400f na Ryzena 7500f i w idle 13-14 watów więcej (i to po ręcznym obniżeniu SoC, na auto jeszcze większa różnica).

To jest ta rzecz, która mnie boli - AMD nie chce
@10129: nie zauważyłem twojego posta. Wyniki przy takim samym (dobrym) chłodzeniu:
https://ithardware.pl/testyirecenzje/i5_13400f_vs_ryzen_5_7600_test_procesorow-25871-16.html
ALe racja że to może być błąd pomiaru. CO do BOXowych wiatraków to wielokrotnie słyszałem ze te od AMD gorzej odprowadzają ciepło ale niestety nie mam linków pod ręką.

Gdybym kupił co pisałem to jeszcze pod am4 czy 1700 jest sporo lepszych procków do ewentualnego upgrade w przyszłości. Mimo wszystko jestem dość pewny że komputer wytrzyma bardzo długo. Tak
@JestemKrzysio: Tu małe porównanie: (...)


@4pietrowydrapaczchmur: i o tym właśnie pisałem - normalnie jest tak, że idle/niskie obciążenie Ryzen APU to mniej więcej pobór jak Intel, natomiast zwykłe Ryzeny to plus kilkanaście watów, niestety.

Czyli np. i5-12400f + dGPU masz 30W, 5600g + dGPU masz 30W, a wkładasz 5600 + dGPU i robi się 42-45W. Słabo.
i5-12400f + dGPU masz 30W, 5600g + dGPU masz 30W, a wkładasz 5600 + dGPU i robi się 42-45W.


@JestemKrzysio: Możliwe że nie załapałem o co ci chodzi.
Przecież wszystkie procki w tym porównaniu mają dedyka i to jest kilkanaście watów więcej w spoczynku Ryzena ale....
strona dalej masz obciążenie i tu Ryzeny wychodza lepiej. Sądze że przy mniejszym obciążeniu (np youtube) różnice będą pomijalne. Szczególnie gdy miałbyś policzyć te kilka
Czemu też uważasz ze Ryzeny z integrą + dedykiem pożerają mniej prądu od zwykłych Ryzenów z dedykiem?


@4pietrowydrapaczchmur: a to jest bardzo proste - te procesory różnią się fizyczną budową:
* Ryzen APU (z integrą) to jest monolit - cały CPU to jeden chip, w niskim procesie, wada to o połowę mniej pamięci cache L3, zaleta - obsługa szybkich pamięci
* Ryzen nie-APU ma rdzenie CPU osobno oraz kontroler pamięci /