Wpis z mikrobloga

Co jest gorsze. Jazda na zimówkach przy temperaturze powietrza 15-20 stopni czy jazda na letnich oponach w temperaturach poniżej 10 stopni?

Taka rozkmina bo mam teraz w samochodzie założone zimowe opony. W następnym tygodniu mam możliwość zmiany opon na letnie. Jeżeli tego nie zrobię to w ostatnim tygodniu marca będzie mnie czekała podróż 700km na zimówkach bo w międzyczasie już nie będę mógł ich zmienić.
Tak samo jak zdecyduję się założyć letnie to letnie będą musiały już zostać. Pomiędzy teraz a końcem marca auto będzie stało nieużywane.

Jak patrzę na długoterminową pogodę to #!$%@? wie co tam będzie niby w marcu już pokazuje ciepłą wiosnę ale jednocześnie straszą powrotem przymrozków i zimy.

Wiadomo, że przewidywanie pogody to zgadywanie więc próbuję wybrać mniejsze zło.

#pytanie #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #samochody
  • 8
@Catmmando zimówki planujesz jeszcze dojeżdżać w kolejny sezon czy idą out?

Generalnie 10st dla letnich to nie problem. 15-20 dla zimowych to już większe zmiękczenie mieszanki a co za tym idzie większa ścieralność ale też i większa przyczepność, więc większe opory toczenia.

W moim odczuciu +10 dla letnich jest bliżej ich optymalnej temperatury niż +15 dla zimowych.
@Feeder

W moim odczuciu +10 dla letnich jest bliżej ich optymalnej temperatury niż +15 dla zimowych.


Dokładnie. Plusik. Gdzieś czytałem, że dolna granica temperatury dla letnich to około 7 stopni.
@Catmmando: Zimówki przecież zawsze są lepsze, bo są z miększej gumy, czyli zapewniają o wiele lepszą przyczepność. Po prostu w wyższych temperaturach szybciej się zużywają i może nieco wzrosnąć zużycie paliwa. Kto bogatemu zabroni?
@Catmmando: Ja przeciagalem wymianę letnich gum lekko sportowych i przy -5 nie miałem problemu z hamowaniem. Wresz w ogóle nie czułem różnicy albo była tak mała że przy dużym przeciążeniu nie potrafię jej wyczuć.

Teraz mam raceboxa i będę wymieniał gumy na letnie przed połową marca to może przetestuję dystans hamowania jeśli złapie przymrozek.

Ofc jeśli tylko pojawi się choćby minimalny śnieg to masz zero trakcji.
@Catmmando: jazda na zimówkach w wyższych temp

Opona letnia nawet w ujemnej temp o ile jest sucho jest lepsza. Jak robi się mokro to wtedy do niczego się nie nadaje.

ale opon oczywiście nie zmieniaj, dopiero ost tydzień marca początek kwietnia się o tym myśli.