Wpis z mikrobloga

  • 0
@rybeczka:

tak ale chodzi o to aby zrobić z tego termometr na multimetrze, który nie ma takiej funkcji. Mam identyczny jak na obrazku rezystor z kawałkiem kabla i dwie sondy - same wtyczki do multimetru z kablem.
  • Odpowiedz
  • 0
@rybeczka: nie ma funkcji pomiaru temperatury dlatego właśnie chciałbym w to "doposażyć". Ten czujnik ma rezystancję ok 7kohm dla temp ok 30stC więc to nie PT100. Można jakoś znaleźć jego charakterystykę?
  • Odpowiedz
@cotozazycie: sprawdź czy po podgrzaniu rośnie rezystancja (wzrost temperatury odpowiada wzrostowi rezystancji). Jeżeli tak to masz czujnik PT, jeżeli nie to NTC. Wartość za tą nazwą to ilość ohmów przy temperaturze przyjętej dla danego czujnika za wartość zerową - dla PT100 będzie to 100 ohm przy 0 stopni C, dla PT1000 to 1000ohm przy 0 st. C, ale np. dla NTC 1k będzie to 1000 ohm przy 25 st. C.
Tutaj
  • Odpowiedz
  • 0
@Xargo1: wynika z tego, że to NTC bo rezystancja spada wraz ze wzrostem temperatury

moje pomiary:

35,5k -19,5stC
15,46k 11stC
10,2k 22stC
1k 99stC

Ale jak dotąd nie udało mi się dopasować żadnej charakterystyki znalezione w sieci.
  • Odpowiedz
  • 1
@cotozazycie mi to wygląda na NTC 10k, tylko nie do końca mi pasuje wartość przy najniższej temperaturze. Jesteś pewny wyników? Bo naprawdę rzadko się zdarza, by w prostych termostatach montowano nietypowe czujniki.
  • Odpowiedz