Wpis z mikrobloga

S.M.A.R.T. wykrył mi poważny problem w HDD. Zarówno Crystal jak i HDD Tune.
Robię już kopie plików, ale pytanie mam czy to moje niewłaściwe użytkowanie wpłynęło na to, czy dysk postanowił po prostu się zepsuć.

Jest to HDD na backup. Ma coś ok 2 lat. Podpinam go sporadycznie pod PC, żeby zgrać nowe foty do zewnętrznego SATA. Jak jest wypięty, to leżakuje w oryginalnym opakowaniu w szufladzie - folia (taka srebrna), folia bombelkowa, pudełko kartonowe.
Przeważnie był wpinany przy wyłączonym sprzęcie. Ale jakieś pół roku temu przestawiłem sobie port zewnętrzny SATA na bezpieczne wypinanie w locie i chyba ze dwa razy zdarzyło mi się go tak odłączyć po zatrzymaniu się oczywiście talerzy.

Nie wydaje mi się, żebym to ja go zepsuł, ponieważ obchodzę się z nim jak z jajkiem. No, ale wolę upewnić czy czasem te bezpieczne odpinanie nie jest takie bezpieczne jak pisze.

#komputery #windows10 #dyski #siezepsulo #hdd
kornolio - S.M.A.R.T. wykrył mi poważny problem w HDD. Zarówno Crystal jak i HDD Tune...

źródło: CrystalDiskInfo_20240222132805

Pobierz
  • 7
Jeżeli podłączałeś go przez jakieś zewnętrzne SATA zasilanie+dane to problemów może być dużo: przewód, zasilacz, elektronika dysku, mechanizm dysku. Bezpieczniejsze było by używanie kieszeni USB z własnym zasilaniem. Chociaż teraz, to już za późno, mogło dojść do jakichś uszkodzeń, tak że lepiej wymienić dysk. Na przyszłość, sprawdzaj wcześniej czy dany dysk obsługuje poprawnie hot-plug. Osobiście dyski mechaniczne bez podtrzymania bateryjnego moim zdaniem nigdy nie powinny być tak traktowane. Talerze nadal się kręcą
  • 0
@cysiekw mam jeszcze nas na foty i dokumenty ;) ale dysku szkoda. Mam 5 letniego WD, który jest w lepszej kondycji.

@crazy_wolf mam sata w obudowie gladius m40. W pierwszej chwili też się wahałem czy uruchamiać hot pług na tym porcie. Ale potem stwierdziłem, że po kija by to wymyślili jakby nie można było używać.
@kornolio: To było wymyślone pod serwery, gdzie masz grupę dysków wpiętych w kontroler RAID, który to ma swoją pamięć cache do zapisu na dyskach, swoją baterię na wypadek nagłego odcięcia zasilania. I wtedy w razie awarii dysku wyciągasz go, wkładasz nowy, i komendą dajesz polecenie odbudowy struktury na tym nowym dysku. O ile standard to wspiera, o tyle zastosowanie tego w domowych warunkach no to ten. Trochę podobnie jest moim skromnym
  • 1
@crazy_wolf: dzięki za sensowną i rozbudowaną odpowiedź. Nie sądziłem, że sam się przyczyniłem do jego awarii. Nawet nie mogę oddać na gwarancję, ponieważ 17 dni temu się ona skończyła. Pozostaje mi kupić nowy... pod sata. Dzięki.
@kornolio: To nawet nie tak, że sam się przyczyniłeś. Po prostu nie ma informacji o tym nigdzie, żeby używać takich rzeczy w konkretnych przypadkach. Używasz Windows, a ja nie pamiętam czy jest soft do tego, ale można sterować czasami zasilaniem dysku i go np. odmontować system plików, i wyłączyć na czas nie używania, i uruchamiać tylko na czas backupu. Ja mam podobnie w NAS-ie, że normalnie używane są dyski SSD (Nextcloud+Samba),