Wpis z mikrobloga

@bolsonn: Wszystko zależy od ustawień telewizora. Jak miałeś pokaszanione, to mogło ci się tak wydawać, ale też najprawdopodobniej było to kosztem czego innego - np. wierności odwzorowania. HDR się masteruje do 1000 lub 4000 nitów. Większość telewizorów takich wartości nie jest w stanie osiągnąć, więc telewizor weźmie sobie ten obraz i go wyświetli w jasności niższej dostosowanej do możliwości telewizora (tone mapping).
Z Dolby Vision jest podobnie, tylko masz dynamiczne metadane
Drmscape2 - @bolsonn: Wszystko zależy od ustawień telewizora. Jak miałeś pokaszanione...

źródło: u8h-pq-eotf-vivid-medium

Pobierz
@sEB-q: Tak jak mówię, wszystko zależy od ustawień telewizora. Rzetelny test powinien mieć stałą metodykę pomiaru jasności przy skalibrowanym telewizorze. Jak będziesz miał materiał Dolby Vision zmasterowany do 4000 nitów i agresywny tone mapping na telewizorze to obraz będzie ogólnie ciemniejszy. Także zdecydowanie nie zgadzam się z twierdzeniem:

jak wiadomo obraz w DV jest jaśniejszy

bo to nie jest zerojedynkowa kwestia.
@bolsonn: w tej samej scenie w HDR lub DV tak, byłaby różnica wynikająca z metadanych jakie podaje Dolby Vision dla konkretnej sceny/klatki, ale niekoniecznie byłoby to więcej niż HDR ze statycznymi metadanymi dla całości materiału. Twoja percepcja tematu jasności HDR vs DV wynika zapewne z tego, że masz dla HDR włączony tone mapping na telewizorze, więc masz przyciętą jasność bo TV sobie robi własną krzywą PQ EOTF. W DV w tej
Drmscape2 - @bolsonn: w tej samej scenie w HDR lub DV tak, byłaby różnica wynikająca ...