Wpis z mikrobloga

#elektryka #elektrotechnika #pytania
Mam w mieszkaniu akumulatory i ładowarkę do nich. Mam przy tym stanowisku bezpiecznik B13 i niestety co jakis czas wywala przy uruchomieniu :/
Pomyślałem że zmienię bezpiecznik w mieszkaniu z B16 na B20 a ten przy ładowarce z B13 na B16. Głowny bezpiecznik mieszkania, na korytarzu, ma C20.
Będzie to ok? A moze znacie inny sposób żeby przy uruchamianiu ładowarka nie wywalała bezpieczników?
Cierniostwor - #elektryka #elektrotechnika #pytania
Mam w mieszkaniu akumulatory i ła...

źródło: instalacja

Pobierz
  • 14
@Cierniostwor: dobry plan na pożar. Bezpieczniki to nie majtki, żeby je sobie od tak podmieniać. Skoro jest B16 to ma być B16, a nie B20, bo raczej nie masz przygotowanej instalacji pod wyższą wartość, tym bardziej, że przed mieszkaniem masz C20. Sprawdź ile mocy potrzebuje ładowarka i ewentualnie podmień B13 na C13 tuż przed nią. Ale to dopiero po zweryfikowaniu ładowarki i całej instalacji do ładowania.
co masz za akumulatory


@Wegrzynski: 2 razy 90Ah https://swiatbaterii.pl/akumulatory-zelowe-agm/35673-green-cell-agm-vrla-12v-90ah-bezobslugowy-akumulator-do-kampera-fotowoltaiki-paneli-solarnych-lodzi.html

co za ładowarkę


@Wegrzynski: VICTRON ENERGY 13A 24V, ale pracuje u mnie normalnie w ograniczeniu do 4A
https://wodomania.pl/victron-energy-ladowarka-blue-smart-ip65-24v-13a-p-1285.html

jakie długości i przekroje kabli


@Wegrzynski: Tą część którą kablowałem przy stanowisku zrobiłem na 2.5mm, długość max 1.5m. Nie wiem co jest w ścianach :/
Ta ładowarka powinna brać max 1.5A w takim razie.


@AdamES: Kiedy ładuje aku to tyle bierze. Problem jest prąd rozruchowy kiedy podłączam ładowarkę do gniazdka, na ułamek sekundy bierze więcej i wywala.

albo walnięta eska


@AdamES: To juz drugi bezpiecznik więc raczej nie to.

ew iskrzy Ci na kablach.


@AdamES: Hmmm, napiszesz cos wiecej? Co mogę z tym zrobić?
@Cierniostwor: Pytanie czy to zabezpieczenie B13 przy ładowarce jest w ogóle potrzebne? W jakim celu zostało tam zainstalowane?
Jeśli w celach serwisowych czy wyłączenia ładowarki "na miejscu" bez latania do skrzynki, to może wystarczy tam zwykły rozłącznik?
Generalnie jeśli z rozdzielnicy wychodzi obwód do ładowarki i jest w tej skrzynce zabezpieczony B16, i to działa, to nie widzę sensu ładowania dodatkowego zabezpieczenia przy ładowarce.
@michcio Sens jest taki że zasilam przez ten bezpiecznik swoje spore stanowisko komputerowe które też czasem wywala, ładowarkę do akumulatorów. Zanim zamontowałem ten B13 często wywalało prąd na całym piętrze co jest dość upierdliwe dla domowników. Teraz wywala tylko ten mój