Wpis z mikrobloga

#matematyka Witam
Potrzebuję jak najszybszego sposobu na zmniejszeniem wymiarów prostokąta z zachowaniem proporcji aby jego wysokość ani szerokość nie miała więcej niż ustalone przeze mnie wymiary.
Czyli jak mam prostokąt 100x50 i nie chcę aby wymiary wykraczały po za 70x40 to zmiejszając prostokąt z zachowaniem proporcji wychodzi że ma wymiar 70x35
Mam tego bardzo dużo do obliczenia w różnych porporcjach wysokości/szerokości i zastanawiam się czy jest jakiś wzór, kalkulator online czy program który by to obliczał?
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@robertnoname: możesz to zrobić w excelu. Zmniejszasz jeden bok do limitu i sprawdzasz, czy drugi bok wyliczony z proporcji się mieści w swoim limicie. Jak nie, to zmniejszasz drugi i wyliczasz pierwszy z proporcji.
  • Odpowiedz
@robertnoname: prostokąt a x b gdzie a >= b jest ograniczany z dołu przez prostokąt c x d gdzie c >= d

czyli maksymalnie możesz go przeskalować o tyle by a spadło do c bądź b spadło do d, czyli o c/a bądź d/b

musimy być zgodni z tylko jednym ograniczeniem tak jak wskazałes w przykładzie, czyli mozemy wziąć bardziej optymalną skalę (większą) bo gwarantuje to że jeden bok zmieści się w limicie co
  • Odpowiedz