Wpis z mikrobloga

siemka #leasing #samochody
limit 150k dla auta w leasingu
jestem na ryczałcie, vatowiec.
To co ten limit obejmuje? vat od 150k brutto rozliczę?
auto do użytku mieszanego

jak wygląda kwestia odliczenia vat od pierwszej wpłaty? jak wpłacę 100k brutto to 23k vatu muszę rozliczyć w ciągu 3 mcy?

jak dzisiaj realnie koszt leasingu jak byście kupowali?
W bmw : 114%, W audi: 106% rrso
  • 10
  • Odpowiedz
@kuncfot: czy to oznacza, że jeżeli mój VAT należny przez 3 miesiące wynosi łącznie 20k VATu, to traci się 3k zł VAT naliczonego? Czy po prostu trzeba zaksięgować fakturę w ciągu 3 miesięcy, a VAT można odliczać aż odliczy się całość?
  • Odpowiedz
W bmw : 114%, W audi: 106% rrso


@wielowitamin: Koszt leasingu ważna sprawa, ale zwróć też uwagę na rabat jaki otrzymujesz na auto. W Audi Perfect Lease nie dostajesz żadnych rabatów, a w BMW Comfort Lease ~10% rabatu to zwykle nic nadzwyczajnego. I właśnie w zależności jaki rabat otrzymasz, może się okazać, że teoretycznie gorszy leasing 114% w BMW wyjdzie paradoksalnie taniej niż 106% w Audi.
  • Odpowiedz
@wielowitamin: przy użytku mieszanym odliczysz tylko 50% VATu czyli 11.5k.
Przy sprzedaży samochodu (jeśli nadal będziesz na ryczałcie) będziesz musiał zapłacić 3% podatku dochodowego, 100% VAT od sprzedaży + zwiększy Ci to dochód przez co możesz wpaść w kolejny próg podatkowy (60k lub 300k) co spowoduje wzrost składki zdrowotnej
  • Odpowiedz
@wielowitamin: a dodatkwo jeszcze, jako iż na ryczałcie nie ma kosztów, jak dojdzie do wypłaty odszkodowania dla Ciebie - będziesz musiał potraktować to jako dochód => zapłacisz podatek (bodajże 8.5%).
Jak masz możliwość finansową na nadpłatę to lepiej wybrać kredyt gotówkowy (NIE na firmę) - stałem przed tym samym wyborem co Ty
  • Odpowiedz