Wpis z mikrobloga

Cześć, potrzebuję ogarnąć sieć bezprzewodową w nowym domu. Łącznie około 200m2. Operator Inea zapewnia mi światłowód wraz z jakimś (konwerterem?) w który wpinam światłowód i mam wyjście ethernetowe.
Potrzebuję do tego jakiegoś routera oraz w dwóch miejscach mam wyprowadzone przewody cat. 7 pod Access Pointy - potrzebuję tutaj je zasilać po PoE. Łącznie potrzebuję około 5-6 wejść ethernetowych, mogę w razie czego rozszerzyć je o dodatkowy switch, jeśli zabraknie miejsca. Docelowo dojdzie również switch pod zewnętrzne kamery,
Moja pierwsza myśl to iść w rozwiązania Ubiquiti, ale później zacząłem się zastanawiać czy po pierwsze warto wydawać tyle kasy na sieć domową, a druga sprawa to zniechęciła mnie konieczność ogarniania tego całego ich kontrollera. Zależy mi na czymś prostym do konfiguracji.
Kolejna myśl to mikrotik - tutaj niestety nie wiem w jakim kierunku miałbym iść odnośnie AP. Ponoć te od Mikrotika nie są najbardziej polecane.

Oczywiście patrząc przyszłościowo chciałbym już rozwiązania oparte o wifi6.

Będę wdzięczny za polecenie czegoś co się Wam sprawdza, najlepiej z własnego doświadczenia.
#komputery #informatyka #siecikomputerowe #mikrotik #ubiquiti #omada
  • 13
a druga sprawa to zniechęciła mnie konieczność ogarniania tego całego ich kontrollera.


@NowakJan: Ale co tu jest do ogarnięcia? Instalujesz program na kompie, ustawiasz w przeglądarce, zapisujesz, zamykasz.
@NowakJan: a to już co potrzebujesz to ty wiesz. Masz cAP AX, ale również hAP AX2 może robić za AP całkiem nieźle. hAP ax3 jako główny router. Jeżeli gdzieś nie potrzebujesz WiFi 6 to cAP ac jest w śmiesznej cenie (a RouterOS ma nowe drivery co wspiera CAP v2). Wszystko z WiFI pociągniesz na mikrotikowym CAPMan.
Na router dajesz mikrotika a na punkty dajesz ubiquiti. kontroler stawiasz na kompie. Będzie wtedy najlepiej. Opcjonalnie robisz wszystko na mikrotiku. Co do ceny ubiquiti to warto wiem z doświadczenia podobnie z mikrotikiem.