Wpis z mikrobloga

@Victoremque: jak masz budżet to bierzesz synology rt6600ax, mega funkcjonalny, dobry zapas mocy, mega łatwa konfiguracja, możliwość rozbudowy mesh (Synology MR2200ac).
  • Odpowiedz
Asus ET12


@Victoremque: też na bank będzie utra łatwy w konfiguracji, urządzenia od asusa generalnie są stabilne i też je mogę polecić, ale na bank nie będzie miał tyle funkcji co synology, bo tam masz praktycznie wyczystko, od vlanów po fajne aplikacje mobilne do zarządzania sieciami bezprzewodowymi, profilami sieci z powiadomieniami o nowych urządzeniach itd. Wszystko zależy od tego czego oczekujesz, jakim jesteś geekiem, no i co chcesz robić ze sprzętem
  • Odpowiedz
@Victoremque: Tego się niestety nie da się określić, ponieważ każde warunki są inne (rożne budownictwo - ściany), ilość zakłóceń (sieci sąsiadów). Póki sam nie przetestujesz to się niestety nie dowiesz.
  • Odpowiedz
  • 0
@BooB Dzięki za pomoc, zamówiłem ten synology który poleciłeś. Mógłbyś mi wyjaśnić w jaki sposób światłowód podłącza się do tego urządzenia? Czy potrzebny jest jakiś konwerter ze światłowodu na UTP? Czy wszystko się okaże dopiero jak mi zamontują światłowód?
  • Odpowiedz
  • 1
@Victoremque wszystko okaże się jak będziesz miał światło, możliwe że dostaniesz router od dostawcy z wbudowanym konwerterem, albo dostaniesz ont a z niego LAN który podłączysz do swojego routera. Opcja pierwsza jest najsłabsza bo wtedy będziesz musiał jeden router mieć w trybie bridge, ewentualnie dmz, a drugi od faktycznego „działania”. Jak będziesz podpisywał umowę to pytaj czy możesz ewentualnie wybrać opcję z ont, bo masz już swoją sieć całą.
  • Odpowiedz
  • 0
@BooB Dzięki za odpowiedź. Już wszystko działa, router razem z meshami. Podpowiedziałbyś jak najlepiej ustawić sieć Wi-Fi? Na razie ustawiłem oddzielnie 2.4 i 5Ghz i jak się podłączę z niektórych urządzeń do 5ghz to wywala mi wifi wszędzie. Przy podłączeniu do 2.4 działa normalnie. Czy może lepiej będzie to ustawić w jedną wspólną sieć 2.4/5ghz?
  • Odpowiedz
  • 0
@Victoremque oprogramowanie wszędzie najnowsze? Ciężko mi powiedzieć w czym problem bo u mnie są tylko dwa, w sensie router i mesh, do tego do mesha internet z routera mam puszczony kablem
  • Odpowiedz
  • 0
@BooB Tak najnowsze. Ogólnie to ciężka sprawa, bo wyłączyłem na głównym routerze pracę sieci 5ghz i na meshach pokazuje że jakość sygnału jest dobra. Nie wiem czym to jest spowodowane. Gdyby przeszkody miały duży wpływ na sieć 5ghz to na tym punkcie, który stoi 2 metry od routera i działa na sieci 5ghz mimo wszystko powinien być dobry sygnał.

PS. Też bym puścił kablem, ale niestety nie mam takiej możliwości... tzn. pewnie
  • Odpowiedz
  • 0
@BooB Zastanawiam się tylko czy dobrze zrobiłem, że kupiłem te MR2200ac. Niestety dopiero wczoraj zauważyłem, że nie mają wifi 6 i cała sieć w meshu działa na wifi 5. Niby na urządzeniach mobilnych nie potrzeba, aż tak dużych prędkości ale trochę boli że wyciąga 150-400 (w zależności od miejsca w domu) z internetu 900.
  • Odpowiedz
@Victoremque: u siebie w domu mam światełko 600/100, domek 104 m2 i korzystam z 3xAP od Tp-Link (omada). Jeden na dole, drugi na górze, trzeci na ścianie budynku zewnętrznie. Wszystko jest w systemie wifi5 no i w miejscach gdzie mam postawiony ap, bez problemu zamykam 600 Mbit, dlatego nie widzę sensu pchania się w wyższy standard, tym bardziej tak jak sam wspomniałeś, dla urządzeń mobilnych dla komfortowego korzystania z internetu wystarczy
  • Odpowiedz
  • 0
@BooB Tak ogólnie to nie wiem co może być przyczyną tak zaniżonych prędkości (około 100) gdy jestem trochę dalej od głównego routera i korzystam z mesha. Czasem dowlonad jest 150, a upload ponad 200.
  • Odpowiedz