Wpis z mikrobloga

#smarthome #xiaomi #xiaomismarthome

Chcę zrobić sobie "smart home".

Ktoś ogarnął cały system na np. centralce Xiaomi Smart Home Hub 2 i do niej podpinał resztę diwajsów typu czujniki ruchu (i włączanie pasków LED)?

Chciałbym dużo rzeczy zautomatyzować, dodać sobie czujniki temperatury, otwarcia drzwi/okien itp.

Z tego co widzę to Xiaomi wychodzi w miarę dobrze cenowo.
  • 11
Dokładnie. najlepiej Home assistant i wtedy możesz integrować ze sobą urządzenia wielu producentów. Nie zamykasz się w jednym ekosystemie. Jak zaczniesz inwestować w jedne urządzenia np xiaomi to prędzej czy później trafisz na przypadek, że brakuje Ci jakiegoś rozwiązania/urządzenia, a które występuje u innego producenta.
Do tego możliwości HA są olbrzymie.
@who_cares2: Nieprawda, protokół to nie wszystko. Fizycznie urządzenia Zigbee będą w stanie komunikować się z tą bramką, ale nie ma żadnej gwarancji, że będzie ona je obsługiwać. To jest jeszcze kwestia integracji software'owj konkretnego urządzenia końcowego w koordynatorze (bramce).

Takie rzeczy najlepiej sprawdzać dokładnie - które urządzenia zadziałają "od kopa" z którą bramką/aplikacją.
Albo, dla większej swobody (ale też więcej pracy na początek) Home Assistant i bardziej otwarty kontroler Zigbee jak
Home Assistant i bardziej otwarty kontroler Zigbee jak np. Conbee - wtedy np. oprogramowanie zigbee2mqtt, które już obsłuży baaardzo wiele urządzeń od różnych producentów.


@hulajberet: Tylko, że to są rozwiązania dla geeków a nie zwykłego Kowalskiego, który chce działającego urządzenia bez jakiegoś grzebania w aplikacjach itd.
@who_cares2: Dlatego napisałem poniżej, żeby sprawdził sobie dokładnie co chce zrobić i czy dana bramka/producent/aplikacja mu na to pozwolą. Ale chciałem zaznaczyć, że bramka Zigbee nie "musi" działać z urządzeniami Zigbee nie od Xiaomi
Jeszcze jedna ważna sprawa. Xiaomi będzie oparte o chmurę, jeśli się nie mylę. Więc w przypadku awarii internetu nie będzie Ci działać.
Ale chciałem zaznaczyć, że bramka Zigbee nie "musi" działać z urządzeniami Zigbee nie od Xiaomi


@hulajberet: Masz rację nie musi bo Xiaomi mogło zablokować taką możliwość żeby kupować tylko gadżety od nich.
Trochę przeczy to wzajemnej konkurencji ale co tam chińczyk - pewnie ma to gdzieś.
@who_cares2: Być może. To wszystko kwestia tego co się chce osiągnąć. Jak posiedzi rok w temacie to się okaże szybko, że możliwości takiej aplikacji xiaomi czy innej są ograniczone. I wtedy zainteresuje się HA a może się okazać, że będzie trudno czasem zintegrować jakieś urządzenia. Przeszedłem dokładnie taki proces. Miałem pełno wtyczek i żarówek xiaomi/yeelight i zaczęło mi brakować pewnych funkcji, opcji. Jak zacząłem się bawić HA to się okazało, że
@mmws @who_cares2 @dra-cit @hulajberet dzięki za odpowiedzi!

Myślę, że obecnie raczej wystarczyłby mi Xiaomi, bo mają wszystkie potrzebne rzeczy.

Chciałbym np. uruchamiać gniazdka elektroniczne po wykryciu ruchu (diody LED na klatce schodowej), otrzymywać powiadomienia jeżeli zostaną otwarte drzwi lub zostanie wykryty ruch np. z tyłu domu.

Nie dodałem wyżej, ale chciałbym również zainstalować dwie kamery na przód i tył domu, aby mieć to fajnie obsługiwane - albo kamery Xiaomi albo np. TP-Link