Wpis z mikrobloga

ej mirki co myślicie o takim rozplanowaniu dysków w domowym serwerze?
żeby nie było od razu taguje #druciarstwo
Chodzi mi o jak najdłuższą żywotność dysków i uniknięcie awarii serwera bo krytyczny w domowej sieci.
na płycie mam 4 sata i:
1) Intel DC S3510 MLC Bulk Sata 3 - 80gb
główny dysk z proxmoxem i jedną małą wirtualką

2) wd green 120
kopia intela bootowalny ale nie w raidzie - oszczędzanie odczyt/zapis, dysk ma pochodzić góra 2-3 tygodnie jak gdzieś z domu wyjadę - w razie awarii, ogarniam dostęp do biosu z zewnątrz więc zmiana botowania nie będzie problemem

3 i 4) wd red 500 pod drugą większą wirtualkę tutaj chyba raid podmontowany proxmoxa wyżej

opcjonalnie mam jeszcze pcie x1 i tu się zastanawiam na adapterem pcie nvme wsadzić jakiś 120 dla kopii 1 i 2

https://allegro.pl/oferta/adapter-m-2-nvme-key-m-do-pci-e-x1-ssd-12492718631
NTEL 600p / 128GB Samsung PM961 OEM - tak wiem ograniczy mi prędkość, ale to tylko proxmox + mała wirtualka która praktycznie nie używa dysku

#homelab #selfhosted #technologia #serwispc
  • 1
  • Odpowiedz
Spoko. Na 2 ustaw sobie rsync w cron albo inny backup, żeby mieć automat. Monitoruj smarty, w szczególności w tym małym dysku, bo zgaduję że stary jest.
Zamiast wsadzać następny storage w jedno pudło pomyśl nad drugim, które będzie trzymało kopię pierwszego, bo jak Ci zasilacz wysmaży dyski to wszystko stracisz. Polecam ODROID-H3 na NAS.
  • Odpowiedz