Wpis z mikrobloga

@gorzki99: Żydzi przypływali do Imperium Osmańskiego, a potem do terenów należących do Wielkiej Brytanii zupełnie legalnie. Kupowali puste, nieurodzajne ziemie, wznosili swoje domy, zbudowali swoje miasta od zera (jak Tel Awiw). A po 2 WS Brytyjczycy opuścili teren dając ziemię Izraelitom legalnie.
@dziadeq: Troche jeszcze musisz doczytac. Ale mniej wiecej Cie kojarze. Raczej nie trolujesz i nie bluzgasz.

Wiec ja Ci powiem co doczytalem a Ty doczytaj czy czasem nie robie Cie w wala.

1-brytole sprawowali mandat nad tymi ziemiami.
2-zydzi wykupywali ziemie ktore araby im sprzedawali.
3-jak sie pojawilo ok 30% zydow to stwierdzili "mamy 30% ziemi i chcemy tu miec swoje panstwo bo mamy wykupione 30% ziemi"
4-sytuacja zaczela byc nieciekawa
@gorzki99: Jak Ci Niemcy i ONZ pozwolą to dostaniesz swoje państwo. W podobny sposób powstało Kosowo, dostało zgodę ONZ (bez zgody Serbii). W latach 50, Izraelczycy kupowali ziemię od Brytyjczyków, po czym powiedzieli że chcą swoje państwo to dostali zgodę od Brytyjczyków i ONZ. Więc dostali swoje państwo.
po czym powiedzieli że chcą swoje państwo to dostali zgodę od Brytyjczyków i ONZ. Więc dostali swoje państwo.


@dziadeq: Nie nie. Mowilem zebys doczytal? Brytole zlali temat i scedowali decyzje na ONZ.

I jeszcze raz - kupno ziemi nie oznaca z automatu zalozenia panstwa.

Wyobrazasz sobie sytuacje ze ktos kupuje ziemie w polsce a po jakims czasie zaklada na niej wlasne panstwo? Bo mu ONZ pozwolilo?
@gorzki99: Jeżeli Polska i ONZ na to pozwoli to czemu nie? W trochę podobny sposób było z Kosowem, w podobny sposób Katalonia nie jest państwem bo Hiszpania i ONZ nie pozwala. Izrael dostał zgodę i ma swoje państwo.
Jeżeli Polska i ONZ na to pozwoli to czemu nie?


@dziadeq: Bo palestyna nie do konca pozwolila zeby na jej terenie powstalo obce panstwo? Taka drobna roznica. I moze dlatego caly cas sie leja?
@gorzki99: Nigdy w historii nie było takiego państwa jak palestyna. Te ziemie nigdy wcześniej nie należały do palestyny. Te ziemie należały wcześniej do Brytyjczyków, wcześniej do Turków itd.

A leją się bo palestyna po 2ws dostała swoją autonomię i ziemię, ale im dupsko pękło i chcieli wybić wszystkich Izraelitów. Nie udało im się parokrotnie i tyle. Mogli siedzieć w spokoju i się rozwijać. Tak samo Izrael kontrolował strefę gazy przez 20
@dziadeq: terroryści? Czemu nie wybija kierownictwa Hamasu? Wiedzą gdzie ich znaleźć. Wolą burzyć palestyńskie osiedla i zabijać cywilów. Coś mi się wydaję że bardziej im zależy na wypędzeniu ludności z gazy gdzieś do Egiptu czy gdzie się da a jak się nie da to znow podzielą gaze na osiedla a między osiedlami osiedlą Żydów jak to ma miejsce na lewym brzegu.
@dziadeq: Miras mozemy sie niezgadzac ale szanujmy sie. Zarowno Ty jak i ja przyznalismy to samo - na terenach palestyny zydzi wykupywali ziemie. I jak wykupili jej ok 30% to postanowili utworzyc wlasne panstwo.

Kto byl pierwszy? ten co wykupuje ziemie czy ten od kogo sie ziemie wykupuje?

I jak jzu wspomnialem - poczytaj. izraelici owszem - byli na tych ziemiach. Daaaawno temu. Potem sie na jakies 2000 lat wyniesli. I
zydzi wykupywali ziemie. I jak wykupili jej ok 30% to postanowili utworzyc wlasne panstwo.


@gorzki99: jak Holendrzy kilkaset lat temu w Afryce, kupowali nieużytki i założyli RPA.

Kto byl pierwszy? ten co wykupuje ziemie czy ten od kogo sie ziemie wykupuje?


@gorzki99: pierwsi byli Brytyjczycy którzy im ziemie sprzedali i uznali ich państwo i się zwinęli.
pierwsi byli Brytyjczycy którzy im ziemie sprzedali i uznali ich państwo i się zwinęli.

@dziadeq: A ja Ci caly cas tlumacze jak krowie na rowie. Zydzi kupowali ziemie od palestynczykow a nie od brytoli. Brytole tylko sprawowali mandat nad terytorium palestyny. Serio musisz doczytac :)
Palestyna byla najpierw - potem brytole ja zaczeli "okupowac"