Wpis z mikrobloga

Czy kiedyś będzie możliwe zbudowanie urządzeń optoelektronicznych do widzenia np. w spektrum fal w paśmie pracy radarów czy detektorów promieniowania jonizującego?

Do tej pory zasadniczo dla urządzeń przenośnych ogarnięte są wzmacniacze światła bądź to dostrzegalnego dla oka, bądź też w zakresie "podczerwieni obrazującej" - co stoi na przeszkodzie aby móc aktywnie obserwować świat w innym spektrum fal EM, w czasie rzeczywistym?

(czy może już coś zostało w tym zakresie poczynione na potrzeby matryc do np. teleskopów kosmicznych czy sztucznych satelitów obrazujących powierzchnię (ʘʘ)

#rozkminy #mirkoelektronika #pytaniedoeksperta #technologia
wygolonylibek-97 - Czy kiedyś będzie możliwe zbudowanie urządzeń optoelektronicznych ...

źródło: temp_file563284349502607665

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
P.S. Kiedyś przed laty już chyba pytałem się o to jakiegoś dr.hab.inż., prof. Lecz wtedy zdaje się źle sformułowałem o co mi chodziło, bo w kontekście "innych pierwiastków" które mogłyby być użyte jako materiał na matryce takich detektorów.
  • Odpowiedz
@wygolony_libek-97: Wydaje mi się to mało realne. I światło widzialne, i radar, i promieniowanie jonizujące to fala elektromagnetyczna, jednakże światło widzialne to bardzo wąskie spektrum. Fale radarowe z kolei to jest dość szerokie sepktrum fal o długości o kilka rzędów większej niż widzialne (skala samej komórki matrycy musiałaby być gigantyczna).
Z kolei promieniowane jonizujące to podejrzewam, że po prostu uszkodzi taką matrycę, bo rozmiar nie powinien być problemem. Są detektory
  • Odpowiedz
@pietryna123 mimo wszystko jednak nawet nowoczesne "sfazowane" matryce anten radarowych to nie do końca daje taki sam efekt co matryca kamery (albo przetwarzanie sygnałów jest tak wyrafinowane, a na dziś wystarcza nasłuch i wykrywanie co i jak daleko jest)

Elektronikę można budować "wzmocnioną" na działanie promieniowania jonizującego, choć wtedy chyba miniaturyzacja jest...mniejsza niż możliwa

Radary zaś pracują przecież w ściśle określonym na etapie projektu spektrum długości (tak jak matryce którymi już
  • Odpowiedz
byłyby...spore?


@wygolony_libek-97: Właśnie o tym mówię. Długość fali radarów jest tak długa, że matryca która by musiała na nią reagować byłaby wielka bo nie zminiaturyzujesz komórki.
A też jeszcze co chcesz osiągnąć. Czy mieć "radarowe okulary" które by pozwalały widzieć w spektrum fali radarowej? I tak naprawdę po co to? Bo na tą chwilę to potrafię sobie wyobrazić zastosowania głównie militarne bądź niezgodne z prawem :P

Ale do obu wystarczy
  • Odpowiedz
@pietryna123 okulary, widzieć. To raczej. A fale mogą być i dłuższe, ale też przecież i krótsze od widzialnych ( ͡~ ͜ʖ ͡°)-

(a tak jakby nic ani w jednym ani w drugim kierunku się nie dzieje specjalnie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Po co? Kwestia co kogo powstrzyma - kwestie sprzętowe lub zdrowotne (ciekawość nie musi prowadzić do "legalnych
  • Odpowiedz