Wpis z mikrobloga

Braun oczywiście rozbił bank wczorajszym odpałem i każdy kto popiera taką akcję jest niespełna rozumu, ale skoro już się zaczęła dyskusja - czemu my w ogóle mamy tę Chanukę w Sejmie? Ilu jest w sumie w Polsce wyznawców judaizmu?

Dane z 2021 (GUS, spis powszechny) nawet nie uwzględniają tej religii (a uwzględniają m.in. buddystów i pastafarian), natomiast liczby z 2011 wskazują, że judaizm w Polsce to 0,004% społeczeństwa. Łatwiej spotkać na ulicy borsuka niż Starozakonnego.

Jeśli już uwzględniać jakieś mniejszości religijne w Sejmie (jakby coś, ja jestem into państwo świeckie - żadnej Chanuki, żadnego krzyża) to więcej sensu miałoby obecnie prawosławie (Ukraińcy to największa mniejszość), a może nawet i hinduizm zważywszy na imigracyjną "politykę" PiSu.

No więc o co tu chodzi? Czemu ta Chanuka? Czy Izrael odwzajemnia ten gest w jakikolwiek sposób?

#braun #konfederacja #polityka #izrael
Pobierz MajorMajor - Braun oczywiście rozbił bank wczorajszym odpałem i każdy kto popiera tak...
źródło: religie
  • 7
@MajorMajor: Taką tradycję rozpoczęli 17 lat temu i trzeba ją uszanować, a jak ktoś ma coś przeciwko to niech złoży wniosek formalny, a nie chodzi z gaśnicą po sejmie i pryska w twarz uczestnika tego obrządku. Jeśli wyznawcy innych religii też chcieliby mieć uroczystości w sejmie to niech zgłoszą się do marszałka i będą je mieli.
@MajorMajor: Jeśli od 16 lat to robili, organizatorzy chcą kontynuować i nikt nie zgłaszał sprzeciwu to w czym problem? Przed każdymi świętami też pytasz rodzinę czy w tym roku będzie wigilia czy nie?
@JC97: przepraszam bardzo, obrzędy religijne w moim domu a w budynku Sejmu to dwie różne rzeczy, bo to drugie to jest siłą rzeczy wydarzenie polityczne. Państwo którego jestem obywatelem wysyła jakiś sygnał - mianowicie taki, że mniejszość tak mała, że trudno ją dostrzec pod mikroskopem jest dopieszczana ekskluzywnym traktowaniem w polskim Sejmie. Jest to tak samo sensowne jak urządzanie w polskim Sejmie np. święta chińskiego czy zuluskiego.
Mogę odwrócić Twoją argumentację:
Jest to tak samo sensowne jak urządzanie w polskim Sejmie np. święta chińskiego czy zuluskiego.


@MajorMajor: Jeśli ta mniejszość życzyłaby sobie takich obrzędów i sejm by to poparł to w czym problem?

Mogę odwrócić Twoją argumentację: co roku stoją sobie w Polsce pomniki radzieckich wyzwolicieli. Taka tradycja, zawsze tak było, to czemu mają dalej nie stać?


Argument inwalida, bo te pomniki stoją cały czas, a nie są wydarzeniem odbywającym się co
@MajorMajor: Ponieważ Kiedyś były miejscowości w polsce gdzie połowa mieszkańców to byli żydzi? Tylko holocaust zmienił demografie a część żydów również wyjechała lub została potomkami żydów. Jak np Ja u mnie dziadkowie byli żydami a ja nie wierze w judaizm. A żydzi w polsce byli prawie 1000lat