Wpis z mikrobloga

@Jasi-opi123: jak się zrzeknie mandatu to następny z listy, ale on sam się musi go zrzec. Nie da się mu odebrać mandatu w żaden sposób. Odebranie immunitetu oznacza tylko tyle, że będzie mu można postawić zarzuty i przed sąd, ale dalej będzie posłem.
@Jasi-opi123: nie ma czegoś takiego w Polsce. W Polsce posłem się jest przez całą kadencję. To jest logiczne, bo wyborcy go wybierają i nikt poza wyborcami(w następnych wyborach) nie może mu tego mandatu zabrać.
Nie da się w Polsce nikomu odebrać mandatu poselskiemu nawet jak pójdzie za kraty.


@danob99: da się, da...

Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.2408 t.j. Akt obowiązujący
Wersja od: 7 listopada 2023 r.
Art. 247. [Przypadki wygaśnięcia mandatu posła]
§ 1.
Wygaśnięcie mandatu posła następuje w przypadku:
1)
śmierci posła;
2)
utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów;
3)
pozbawienia mandatu prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
4)
zrzeczenia się mandatu;
5)
zajmowania w
@Nieszkodnik: No faktycznie są jakieś okoliczności, ale to są sytuacje tak wyjątkowe że można je pominąć. Żaden punkt nie dotyczy tego co zrobił Braun, chyba że pozbawi się go praw publicznych, a do tego jest potrzebny wyrok sądu, a nie wiem czy za to przestępstwo jest przewidziana taka kara w KK. A Trybunał Stanu w przypadku posła orzeka tylko za przestępstwa finansowe.
czytałem gdzieś przed chwilą że żeby być posłem to trzeba być nie karalnym. Jak go skażą to będą musieli mu wcześniej wygasić mandat.


@Jasi-opi123: znajdź to w ustawie :-) Chociaż utrata prawa wybieralności z pkt 2 to może być to...
@danob99:

Zgodnie z art. 247 § 1 pkt 2 kodeksu wyborczego utrata prawa wybieralności powoduje wygaśnięcie mandatu posła. Zgodnie z art. 11 § 2 pkt 1 nie ma prawa wybieralności m.in. osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Za obrazę uczuć religijnych (art. 196 KK), jak i przeszkadzanie aktom religijnym (art. 195 KK) grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat