Wpis z mikrobloga

Sprawdź Cudy WR3000, mam polecam. Procek filogic, więc nie staroć. Tylko sprawdź czy aby na pewno ma 4 porty LAN bo nie jestem pewny ( ͡° ʖ̯ ͡°)
via Android
  • 0
@xioner19 ma 4 porty, do tego wifi 6 za mniej niż 300zl spoko to wygląda ( ͡º ͜ʖ͡º) Jak na razie nie mam żadnego sprzętu z wifi 6 ale lepiej mieć niż nie mieć xD

Wiesz może czy mesh też działa na openwrt czy tylko oryginalny soft? Czy w wifi6 to jest część standardu?
@0caffe soft od Cudy bazuje na OpenWRT więc to bez znaczenia czy tak czy tak (choć zalecałbym czysty soft). Przez długi okres czasu używałem roamingu ze starym routerem na OpenWRT więc działało to dobrze ale jeśli chcesz to podpinać jakoś do TpLinka to mesh ci nie zadziała bo jest to zazwyczaj zamknięty soft. U siebie ze starymi routerami mam zrobione teraz tak, że są podpięte do routera z OpenWRT z tym samym
@0caffe: A myślałeś może nad zagłębieniem się w temat Mikrotików? hAP ax3 do wyrwania za ~550zł na wisp.pl lub Morele, za niedługo wychodzi RouterOS v7.13 ze znacząco usprawnionym WiFi, więc może będzie to dobra opcja.

Mikrotik ma darmowe dema RouterOS do nauki, zakup online to 14 dni na dowolne testowanie więc w 1-2 dni dowiesz się czy WiFi jest git czy nie, a jak się nie przekonasz to odsyłka. ;)
via Android
  • 0
Mikrotik ma darmowe dema RouterOS do nauki


@supra107: w sensie że demo panelu webowego w przeglądarce?

A myślałeś może nad zagłębieniem się w temat Mikrotików?


Mikrotik mi się kojarzył bardziej z jakimiś większymi, bardziej profesjonalnymi sieciami, np w firmach. Nie wiem czy w domu z moją wiedzą o sieciach bym wykorzystał w pełni możliwości tego sprzętu xD

O openwrt myślałem głównie żeby wykorzystać do jakichś prostych rzeczy, np blokowanie reklam po
w sensie że demo panelu webowego w przeglądarce?


@0caffe: W przeglądarce albo poprzez WinBoxa. Tak żeby wiedzieć co tam jest i jak to skonfigurować.

Mikrotik mi się kojarzył bardziej z jakimiś większymi, bardziej profesjonalnymi sieciami, np w firmach. Nie wiem czy w domu z moją wiedzą o sieciach bym wykorzystał w pełni możliwości tego sprzętu xD


O openwrt myślałem głównie żeby wykorzystać do jakichś prostych rzeczy, np blokowanie reklam po dns,
supra107 - >w sensie że demo panelu webowego w przeglądarce?

@0caffe: W przeglądarce...

źródło: 2211_hi_res

Pobierz
via Android
  • 0
@supra107 taki mikrotik pewnie co najmniej kilka lat by służył, zastanowię się nad tym.
A na tym RouterOS nie ma dodatków jak na openwrt? Na openwrt nie miałbym potrzeby używać dodatkowo maliny z pi-hole, bo załatwiłbym to rozszerzeniem na routerze.
Nie mam trochę przekonania do pi-hole, używałem przez pół roku z rpi 1 i w ciągu pół roku 3 karty sd padły xD
@0caffe: No tak nie za bardzo. Jest system paczek ale są tylko oficjalne paczki od Mikrotika, gdzie większość to takie bardzo wyspecjalizowane dodatkowe funkcje. Natomiast RouterOS sam w sobie ma pierdyliard funkcji.

Na przykład, kupujesz takiego hAP ax3. Ma tylko 128MB pamięci NAND, ale za to ma port USB 3. Możesz wpiąć tam pendraka i korzystać z niego do instalowania paczek, czy nawet kontenerów Dockera:
https://help.mikrotik.com/docs/display/ROS/Container
Tak, możesz tam wdupcyć Pi-Hole
@0caffe: @supra107

Mikrotik vs OpenWRT - Mikrotik RouterOS to zamknięty ekosystem ale cholernie rozbudowany. I można tutaj gadać, że RouterOS jest zamknięty ale to co Łotysze zamknęli w 10MB paczce to się w głowie nie mieści. Mikrotik robi dosłownie wszystko i jeszcze więcej i poza jakimiś dziwnymi fanaberiami nie widzę zasadniczo powodu wsadzania OpenWRT na router. Obsługa Dockera z kontenerami nie jest dostępna na każdej platformie sprzetowej o czym trzeba pamiętać.