Wpis z mikrobloga

Ile wziać za pospawanie takiego prostopadłościanu z blach 3 mm - rozmiar 60 cm/40 cm ? To taki piecyk - z jeden strony drzwiczki na zawiasach, z drugiej kołnierz na rurę przyspawałem. To pierwsze zlecenia spawania - spawy byle jakie (uprzedzałem, że jeśli o chodzi o spawanie to jestem jaroszem), ale wszystko równe i bez dziur.

Zajęło mi to z 4 godziny. Materiały klienta (poza elektrodami). Już pocięte przywiózł.

Pewnie 140 powiem, ale wg was to dużo, czy mało?

#spawanie
  • 31
@7160: jeśli ten element musi być szczelny to po zdjęciach widzę już zaporowania. Kup sobie zestaw do badań penetracyjnych i sam możesz zobaczyć w których miejscach będzie ciekło.
do badań penetracyjnych


@shroon: Przecież wiem, że to gówniany spaw, i klientowi powiedziałem, że będzie na odpiwrdol. A szczelne musi być na tyle, żeby przynajmniej 80% dymu leciało do wędzarni a nie przez pory.
musi być szczelny


@shroon: A kilka razy próbowałem na szczelność spawać i się #!$%@? nie da - niby ładnie wygląda, a i tak gdzieś cieknie. Robi się krater, no to walnę na środek kraterka kroplę - i z boku tej kropli cieknie, no to drugą, i znów krater. I wychodzi 3 cm guz - który i tak cieknie.
@7160: najpierw przygotowanie materiału: oszlifować jak wyżej napisałem. Jak spoina nie wyjdzie to szlifierka w dłoń i skrobiesz do zera i jedziesz od nowa kawałek.
@7160: Miałem na myśli elektrodę otuloną. Ale skoro robiłeś tigiem to zdecydowanie materiał musi być czysty, nie wyczyszczony szczotką tylko zabielony kamieniem. Generalnie to ja bym to zeszlifował, wyczyścił wokół i jeszcze raz spawał, no trochę lipnie to wygląda prawdę mówiąc. Zwłaszcza ta rura na blasze, tam cała pachwina jest przyklejona. Niestety ale tylko elektroda otulona nadaje się do spawania po rdzy.