Wpis z mikrobloga

#elektryka #pompaciepla
Wystąpiłem o warunki przyłączenia prądu do planowanego domku. W międzyczasie zmieniła się koncepcja na ogrzewanie i zamiast gazu wjedzie pompa ciepła. Dostałem warunki na moc przyłączeniowa 20kW na napięciu 0,4 kV. Starczy na pompę 9kW i resztę domu (rekuperacja indukcja itp) czy występować o kolejne?
  • 21
  • Odpowiedz
@qbamatus: jak pisali wcześniej - wystarczy. Ale pójdę dalej - wystarczy 12 kW. Nie ma sensu więcej, bo masz wyższe koszty stałe. Ja mam pompę 12kW (pamiętaj, że tu mowa o cieple, a nie poborze energii elektrycznej).
  • Odpowiedz
@wiecznybeton: zdaje się, że mam zabezpieczenie główne 20 ameprów?.

Patrze, że mojej 9kw pompie sugerują 25amperów :D nie wiem, nie znam się, działa nie wywala.

Niedzialami chodzi piekarnik, kuchenka, pompa i grzałka ( jak się odmraża ) ... nic nie strzela.
  • Odpowiedz
@qbamatus: na to co wymieniłeś wystarczy.
Nie starczy na samochód elektryczny który chce do 22kW do ładowania w domu¯\(ツ)/¯

Bierz pełne 40kW do kiedy jeszcze bez pytania dają ( ͡° ͜ʖ ͡°) bo później to może być różnie z powiększeniem.

Zapłacisz raz więcej za podpięcie i spokój.
  • Odpowiedz
Nie ma sensu więcej, bo masz wyższe koszty stałe.


@mirekwirek: jakie? Skąd taka głupotę wziąłeś? Płacisz raz przy instalacji w rachunku (taryfy G), nie ma nawet grosza za moc przyłączeniową.
  • Odpowiedz
Zapłacisz raz więcej za podpięcie i spokój.


@Bad_Wolf: a nie jest tak, że jak jest w taryfie C to płaci za każdy kw mocy jakieś chore stawki, więc przy 40kw będzie miał jakieś 300zł gratis do rachunku, nawet przy zerowym zużyciu. Jaki sens wywalać taki hajs w powietrze, skoro na dzien dzisiejszy taki zapas będzie bezużyteczny?
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: xD

Jak op dopiero chce wystąpić o przyłącze to znaczy, że dopiero planuje się budowac. firmy energetyczne taryfę dla takich klientów dla niepoznaki nazywają "taryfą budowlaną", by ich wydymać bez lubrykantu na zasadach taryfy C.

Na "G11" sobie zmieni dopiero po zakończeniu budowy i odbiorze budynku - np. taka ENEA wymaga potwierdzenia z nadzoru budowlanego o odbiorze budynku (!) i za cholerę nie zmienisz tego wcześniej. Uważam za wyjątkowo upierdliwe
  • Odpowiedz
Jak op dopiero chce wystąpić o przyłącze to znaczy, że dopiero się buduje. firmy energetyczne taryfę dla takich klientów dla niepoznaki nazywają "taryfą budowlaną", by ich wydymać bez lubrykantu na zasadach taryfy C.


@KONONOWlCZ: wystąpienie o przyłącze nie ma nic wspólnego z "taryfą budowlaną". Ba, to nawet na tych samych "drutach" nie musi to być zrealizowane.

Na "G11" sobie zmieni dopiero po zakończeniu budowy i odbiorze budynku - np. taka ENEA
  • Odpowiedz
Zwłaszcza z pytaniem na jakiej podstawie osobie prywatnej wystawiają taryfę C.¯\(ツ)/¯


@Bad_Wolf: Na podstawie zatwierdzonej przez URE "taryfy dla usług dystrybucji energii elektrycznej" gdzie budowany dom nie jest "gospodarstwem domowym" i to jest ich argument. Nie wiem jak jest w taryfach na 2024 bo ich jeszcze nie widziałem. W każdym razie Operatorzy mają "kryteria kwalifikowania do grup taryfowych" i jeżeli przyłącze nie jest do "gospodarstwa domowego" to wpadasz w taryfę C
  • Odpowiedz
gospodarstw domowych


@KONONOWlCZ:
A czymże jest budowa prowadzona przez osobę prywatną jak nie fragmentem gospodarstwa domowego? Taryfę C można ładować w przypadku prowadzenia budowy przez developera a nie "systemem gospodarczym" (już tu masz ukryte słowo klucz).

To, że dostawcy próbują ruchać klientów to już inna kwestia.

Sam pisałem skargę do URE w tej kwestii i dostałem odpowiedź że wszystko jest legitne i zgodne z taryfą.


@KONONOWlCZ: a ja kilka lat
  • Odpowiedz
Skąd taka głupotę wziąłeś?


@Bad_Wolf: A widzisz, z głowy. Ale przepraszam. Kiedyś na 100% na fakturze było to liczone, przynajmniej w Energa. Teraz sprawdziłem i już od tego nie pobierają kaski. Co nie zmienia faktu, że przyłączę 12 kW wystarczy. Ale skoro już za to nie liczą to nie ma co się przejmować większą wartością.
  • Odpowiedz