Wpis z mikrobloga

@Variv Owszem i by to wzmocniło nasze zdolności jak teraz po rządach PiSu gdzie te zdolności w smiglakach jako tako są wzmocnione. Do PiSu mam jedyny zarzut że poszli w konkretne masowe liczby śmiglaków. A co do Caracala to osobiście dla mnie ten wybór był bez sensu skoro w kraju jest Świdnik Mielec i nie chodzi mi o to że to niby nasz polski przemysł a o to że tam Polacy robią.
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@Olek3366 Po pierwsze ani Świdnik ani Mielec nie są Polskie, kapitał I zyski są zagraniczne
. Po drugie przecież w przetargu na Caracale w Polsce miała powstać produkcja i baza serwisowa dla śmigłowców - i to miało powstać w ramach Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi (więc pod polską kontrola w 100%). Do tego ten zakład miał w umowie gwarancję wyprodukowania 50 szt Caracali mimo, że pierwsza partia śmigłowców miała pochodzić
  • Odpowiedz
@Variv I dlatego napisałem że to nie są nasze firmy tylko Polacy tam robią. Właśnie miała powstać fabryka i miało być wszystko pięknie..miało być a realia pokazują że nie wszystko może wyjść jak się zapowiadało.

Sorry ale zjadłem NIE przy poszli..."Do PiSu mam jedyny zarzut że poszli w konkretne masowe liczby śmiglaków"
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Olek3366 Ale przecież nie wyszli bo PiS zerwał umowę xD. Jeszcze odszkodowanie za to Polska płaciła. - więc co to za argument o realiach xD te realia stworzył PiS swoimi działaniami na szkodę obronności RP.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Olek3366 No nie poszli, programy opóźniali. Przypominam, że inny program, program Kruk - śmigłowce bojowe miał się zakończyć w 2017 roku (zaczął się za PO-PSL) i PiS go wstrzymal. Dopiero rok temu jak wojna ich przycisnęła to temat śmigłowców bojowych ruszył. Ale one już od 5 lat powinny latać nad polską.
  • Odpowiedz
@Variv chodziło mi o te realia gdyby ten przetarg na Caracale dopiął swego...czy byłaby poważnie ta fabryka i reszta
Ostatnio Rumunia zerwała przetargi na korwety po zmianie władzy, identyczna sytuacja jak z Caracalami i nie ma z tego afery choć korwety dla Rumunii to był letni pomysł.
Śmiglaki u nas to ciężki temat bo nikt nie potrafi się za to konkretnie zabrać, Klich anulował przetarg w 2009/10 na Mi 17 i później
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Olek3366 Zakładanie, że umowa nie byłaby zrealizowana to zwykła fantazja.

Program Kruk rozpoczął się w 2014 roku , trudno aby przez roku tamtej rząd miał zrobić więcej. Wg harmonogramu śmigłowiec miał być wybrany do 2017 roku.
PiS zwyczajnie wstrzymaj ten program i takie są fakty.
  • Odpowiedz
@Variv zobacz chociażby na K2PL czy K9PL a takich umów jak te dwie to na świecie w cholerę..

No i widzisz sam śmigłowiec miał być wybrany do 2017r bo tam zamiast już wcześniej skupić się na konkretnym sprzęcie to sobie rozmyślali nad czterema maszynami i planowane dostawy miały się zacząć od 2020..poprostu niektóre programy są odkładane i odkładane zobaczymy czy uda się nowym rządzącym z Orka Karkonoszami itp
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Olek3366 O zakupach na szybko z Korei to ja się wypowiadać nie będę bo mi ciśnienie skoczy. Powiem tylko, że te zakupy to jest sprawa dla służb i komisja śledczej. Absurd goni tam absurd. A najgorsze, że im się upiecze bo nikt nie będzie teraz tych umów zrywał i w tym grzebał jak mamy wojnę za naszą granicą.

Nie rozumiem twojej logiki. PiS miał wszystkie narzędzia aby wybrać śmigłowiec, jeśli nie do
  • Odpowiedz
ten przetarg to był takim politycznym gouwnem jeszcze ta mała ilość śmiglaków jednego typu dla wszystkich


@Olek3366: śmigłowce jednego typu dla wszystkich, to przypominam pomysł PiSu z pierwszej kadencji, i to nawet jeszcze bardziej <wszystkich>, bo włączając w to maszyny rządowe, policję, straż graniczną a nawet, uwaga, ministerstwo zdrowia (Lotnicze Pogotowie Ratunkowe). Później ktoś poszedł po rozum do głowy i zamiast jednego typu forsowano koncepcję wspólnej rodziny od jednego producenta, no
  • Odpowiedz