Wpis z mikrobloga

dobra może tutaj ktoś się orientuje, bo niestety księgowe w #infakt nie wiedzą. Mam taki oto przypadek:
- Jestem na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych - IT 12%
- Przeniosłem wczoraj księgowość do #infakt
- Od początku roku mówiłem mojej byłej księgowej, że przekrocze 300k i wejdę w III próg składki zdrowotnej 1128,48 zł
- Księgowa co miesiąc wysyłała mi dane do przelewu do ZUS z uwzględnieniem właśnie tej najwyższej składki zdrowotnej
- Zgodnie z obecną mi wiedzą to: podatnicy tacy jak ja, na ryczałcie mogą sobie odliczyć od przychodu (zmniejszyć podstawę opdatakowanie) 50% zapłaconej składki zdrowotnej i dodatkowo przy rozliczeniach miesięcznych możesz odliczyć od przychodu nie tylko składki zapłacone w danym miesiącu, lecz także składki zapłacone w poprzednich miesiącach danego roku, jeżeli wcześniej nie miałeś możliwości ich odliczenia z powodu zbyt niskich przychodów.
- 2 dni temu odebrałem dokumenty od księgowej po zakończeniu współpracy i widzę, że księgowa przy obliczaniu comiesięcznego podatku dochodowego odejmowała od przychodu 50% ale składki z poziomu II progu, a reszte zapisywała sobie w excelu jako nadpłata
- Z moich obliżeń wyszło mi, że mam ponad 4,5k nadpłaty na składkę zdrowotną a 50% z tego by mi realnie obniżyło przychód

Teraz pytanie do Was drogie mirki,
1. czy mogę w kolejnej deklaracji podatkowej uwzgłędnić sobie 50% tych nadpłaconych składek i zmniejszyć przychód?
2. jak manualnie zmienić w infakt składki zdrowotne na jakąś inną wartość?

#ksiegowosc #podatki #kiciochpyta #ryczalt
źródło
  • 16
  • Odpowiedz
@artiom143 a wcale że nie

@plemienne_tzytze_i_salami_suty na początek ustaliłbym czy w 2022 przekroczyłeś 300k podstawy. Bo tylko to powoduje że od początku roku 2023 możesz płacić najwyższą składkę. Jeśli nie to bałbym się robić punkt pierwszy i bym zostawił jak jest.
Nie można odliczać składki zdrowotnej naplaconej. Były o to spory jak wchodził nowy ład i ludzie chcieli nadplacic dużo w grudniu żeby potem w kolejnym roku nie płacić 4,5/9%

Punkt drugi
  • Odpowiedz
@plemienne_tzytze_i_salami_suty jak w zeszłym roku miałeś ponad 300k i płacisz zdrowotna na podstawie przychodu za zeszły rok to w kolejnej zaliczce PIT możesz odliczyć wszystko co nie zostało wcześniej odliczone. W końcu zaliczke na PIT płaci się narastająco czyli za każdym razem liczysz wszystko od początku roku a nie tylko ostatni miesiąc/kwartał

Też chciałem tak płacić ale pomyślałem że jak mi Infakt wszystko automatycznie liczy to może zostać narastająco, to taki darmowy
  • Odpowiedz
@zibizz1 dzięki! Sprawdziłem i księgowa wysyłała ZUS DRA wg bieżącego przychodu czyli dopiero jak w październiku przekroczyłem 300k to w DRA była najwyższa składka zdrowotna. Orientujesz się może czy jak w kolejnej zaliczce PIT chcę sobie odjąć od przychodu te nadpłacone składki to muszę też wysłać DRA z tą większą kwotą na składkę zdrowotną?
  • Odpowiedz
@plemienne_tzytze_i_salami_suty: To są trudne pytania:P nie jestem księgowym ani doradca podatkowym. US widzi tylko przelewy bo zapłata jest tym na podstawie czego odliczamy, nie wie jakie DRA składasz do ZUS, ale tak jak napisałem nie wiem czy np przelanie kasy na ZUS 10 lat w przód zezwala na odliczenie połowy tej kasy od przychodu, tutaj jest moja wątpliwość:). Ja w Infakt jak czegoś nie mogłem odliczyc systemowo to nic nie zmianiałem
  • Odpowiedz
@plemienne_tzytze_i_salami_suty: to było zmienić księgowego lokalnego :) Ja tam płąciłem 246zł, a jak poszedłem do US to mi baba powiedziała, że mam jednego z najlepszych w rejonie :D Także ooo.

A InFakt z księgowym duży koszt? Dla mnie za mocno się reklamują itd, nie podoba mi się taka korpo od podatków ;/
  • Odpowiedz
@Cachorro: Aplikacja + Księgowy od 150 zl msc, mi dobry znajomy polecił infakt, który też jest na ryczałcie i ma minimalną ilość faktur. Póki co poświęciłem jeden bity dzień żeby zrozumieć dokumentację od byłej księgowej, ale dowiedziałem się jak działa dużo rzeczy o których wcześniej nie miałem pojęcia, np ZUS DRA albo to, że można odliczać 50% składek zdrowotnych od przychodu. Własny księgowy jest fajny, ale JA TAM WOLĘ MIEĆ KONTROLE
  • Odpowiedz
@plemienne_tzytze_i_salami_suty: Jak się zaczną zmieniać prawa podatkowe itd. to zmenisz zdanie - no chyba, że nie masz przyjemniejszych rzeczy. Tak czy siak ja bym se księgowego dokupił do InFaktu :D
Ja to w ogóle z m.in. powodu, że tylko szukają jak uwalić prywaciarza to jdg (prawilnie b2b z zakamuflowanym stosunkiem pracy jak 95% b2b w IT w tym kraju... mimo że umowy legitne wiec prawnie ok - czekam aż się zlecą
  • Odpowiedz